Pozbawić grawitacji – tego nie robi się kotu [wideo]

Bo co ma począć kot, kiedy nie może spaść na cztery łapy?

kot
kot
Paweł Piejko

17.01.2011 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bo co ma począć kot, kiedy nie może spaść na cztery łapy?

Słyszeliście kiedyś o tzw. paradoksie kota z kromką posmarowaną masłem? Zawsze miałem problemy z wyobrażeniem sobie tej sytuacji. Do momentu, gdy ujrzałem ten film.

Otóż paradoks występuje wtedy, gdy zetknie się dwa niezwykłe ziemskie fenomeny: kota, który zawsze spada na cztery łapy, oraz kromkę chleba, która zawsze spada masłem do dołu. Paradoks następuje wówczas, gdy do grzbietu kota przywiąże się kromkę chleba posmarowaną masłem. Co się wtedy stanie? Jak dowodzi Wikipedia:

(...) kot będzie spadać na cztery łapy, jednak w miarę zbliżania się do ziemi zacznie obracać się, aby kromka spadła stroną posmarowaną masłem. Następnie kot zacznie obracać się w nieskończoność, utrzymując się na małej wysokości ponad powierzchnią ziemi.

Jeśli Wam także wydała się zabawna wizualizacja kota wirującego w powietrzu, obejrzyjcie poniższe wideo z eksperymentem, który pozwala sobie wyobrazić tę czysto hipotetyczną sytuację:

A tak na poważnie, ten eksperyment został przeprowadzony przez bioastronautów w Aerospace Medical Research Laboratories i zamieszczony niedawno na łamach AirBoyd.tv. Bioastronautyka to po prostu nauka zajmująca się wpływem przebywania w przestrzeni kosmicznej na organizmy żywe. Jak widać, brak grawitacji nie wpływa szczególnie pozytywnie na koty.

Całość badań można obejrzeć na tym filmie: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HwRdcv8azvk[/youtube]

Źródło: airboyd

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.