Pozbawić grawitacji – tego nie robi się kotu [wideo]

Pozbawić grawitacji – tego nie robi się kotu [wideo]17.01.2011 20:00
kot
kot
Paweł Piejko

Bo co ma począć kot, kiedy nie może spaść na cztery łapy?

Bo co ma począć kot, kiedy nie może spaść na cztery łapy?

Słyszeliście kiedyś o tzw. paradoksie kota z kromką posmarowaną masłem? Zawsze miałem problemy z wyobrażeniem sobie tej sytuacji. Do momentu, gdy ujrzałem ten film.

Otóż paradoks występuje wtedy, gdy zetknie się dwa niezwykłe ziemskie fenomeny: kota, który zawsze spada na cztery łapy, oraz kromkę chleba, która zawsze spada masłem do dołu. Paradoks następuje wówczas, gdy do grzbietu kota przywiąże się kromkę chleba posmarowaną masłem. Co się wtedy stanie? Jak dowodzi Wikipedia:

(...) kot będzie spadać na cztery łapy, jednak w miarę zbliżania się do ziemi zacznie obracać się, aby kromka spadła stroną posmarowaną masłem. Następnie kot zacznie obracać się w nieskończoność, utrzymując się na małej wysokości ponad powierzchnią ziemi.

Jeśli Wam także wydała się zabawna wizualizacja kota wirującego w powietrzu, obejrzyjcie poniższe wideo z eksperymentem, który pozwala sobie wyobrazić tę czysto hipotetyczną sytuację:

A tak na poważnie, ten eksperyment został przeprowadzony przez bioastronautów w Aerospace Medical Research Laboratories i zamieszczony niedawno na łamach AirBoyd.tv. Bioastronautyka to po prostu nauka zajmująca się wpływem przebywania w przestrzeni kosmicznej na organizmy żywe. Jak widać, brak grawitacji nie wpływa szczególnie pozytywnie na koty.

Całość badań można obejrzeć na tym filmie: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HwRdcv8azvk[/youtube]

Źródło: airboyd

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)