Poznajcie polskiego Billa Gatesa. Kim był i co mu zawdzięczamy? [wideo]

Jacek Karpiński bywa nazywany polskim Billem Gatesem. Ten zmarły w 2010 r. informatyk skonstruował wiele najbardziej znanych polskich komputerów. Co mu dokładnie zawdzięczamy i dlaczego mało kto o nim pamięta?

Jacek Karpiński
Jacek Karpiński
Blomedia poleca

Jacek Karpiński bywa nazywany polskim Billem Gatesem. Ten zmarły w 2010 r. informatyk skonstruował wiele najbardziej znanych polskich komputerów. Co mu dokładnie zawdzięczamy i dlaczego mało kto o nim pamięta?

Karpiński opracował m.in. komputerowe urządzenie prognozujące pogodę, a także pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych, czyli AKAT-1.

Kolejną konstrukcją był skaner do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych połączony z komputerem KAR-65. Komputer wykonywał 100 tys. operacji na sekundę i był 30 razy tańszy od wolniejszego wtedy modelu Odra.

Mimo propozycji współpracy od IBM-u Karpiński pozostał w Polsce. Zbudował nawet K-202, minikomputer o lepszych osiągach niż mający premierę nieco później Commodore 64.

Więcej informacji o wynalazcy znajduje się w poniższym materiale filmowym - nowym odcinku audycji Technology telewizji Hyper Plus. Poza tym dowiecie się co nieco o LTE oraz World Cyber Games.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.