Prąd pachnący cebulą

Dziś o tym, że można wyprodukować prąd elektryczny praktycznie z niczego. Np. z cebulowych odpadów.

Prąd pachnący cebulą
Katarzyna Kieś

Dziś o tym, że można wyprodukować prąd elektryczny praktycznie z niczego. Np. z cebulowych odpadów.

Gills Onions, jeden z największych amerykańskich producentów cebuli, zainwestował w system przetwarzania roślinnych odpadów. Cebulowe odrzuty zostają przerobione na prąd elektryczny, ciepło oraz paszę. Zakład ma co przerabiać, bo codziennie powstaje ok. 150 ton odpadów. Siedziba firmy i przetwórnia cebuli w prąd znajdują się w kaifornijskim  mieście Oxnard. Cebulowe odpady przerabiane są w czystą energię w systemie wielkich pojemników, w których pzachodzi fermentacja. System wytwarza tyle energii elektrycznej, iż możnaby nią zasilić 460 domów. Wytworzoną energię magazynuje się w bateriach o mocy 300 KW. W przeliczeniu na żywą gotówkę, oszczędności  wynikające z korzystania własnego prądy elekrycznego wynoszą ok. 700 000 $ rocznie.

Świat wykorzystuje do produkcji energii co tylko sie da. Coraz chętniej zaś sięga po śmieci i odpady biologiczne.  W naszym kraju nawet kompostowanie bywa uznawane za fanaberię. Szkoda,  ze tylko nieliczni producenci zdają sobie sprawę z wartości energetycznej odpadów roślinnych. A jeszcze większa szkoda, że de facto na palcach można by policzyć, ilu z nich inwestuje w system ich przeróbki.

Fot.: sxc

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.