Prąd z kosmosu. Naukowcy chcą budować kosmiczne elektrownie

Prąd z kosmosu. Naukowcy chcą budować kosmiczne elektrownie

Transfer energii z kosmosu na Ziemię
Transfer energii z kosmosu na Ziemię
Źródło zdjęć: © YouTube | Caltech
oprac. KMO
26.10.2023 07:49

Nowe badanie sugeruje, że kosmiczne elektrownie mogą stać się rzeczywistością. Wyniki sześcioletniego eksperymentu przeprowadzonego na satelicie pokazują, że ultralekkie panele słoneczne są w stanie generować prąd w przestrzeni kosmicznej. To odkrycie ma kluczowe znaczenie dla przyszłych planów budowy elektrowni w kosmosie.

Zespół naukowców z University of Surrey w Wielkiej Brytanii przekonuje, że wykorzystanie ultralekkich paneli słonecznych na orbicie do produkcji energii dla Ziemi jest realne. Przez sześć lat badali działanie takich ogniw na pokładzie satelity, monitorując ich pracę.

Prąd może być produkowany w kosmosie

Podczas 30 tysięcy okrążeń Ziemi przez satelitę, naukowcy rejestrowali produkcję prądu i obserwowali reakcję ogniw na silne promieniowanie słoneczne, które jest charakterystyczne dla przestrzeni kosmicznej.

Profesor Craig Underwood, autor publikacji na ten temat, która ukazała się w periodyku "Acta Astronautica", wyraził swoje zadowolenie z wyników eksperymentu. "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że misja przewidziana na rok nadal działa, po sześciu latach. Zebrane przez nas szczegółowe dane pokazują, że panele wytrzymały napór promieniowania i ich cienka struktura nie uległa zniszczeniu w trudnych warunkach kosmicznej próżni" - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Profesor Underwood podkreślił również, że technologia ultra-lekkich paneli może być wykorzystana do budowy niedrogich elektrowni słonecznych umieszczanych w przestrzeni kosmicznej. To pozwoliłoby na przesyłanie na Ziemię czystej energii. "Mamy teraz pierwszy dowód na to, że technologia ta działa na orbicie" - zaznaczył.

W eksperymencie uczestniczyli również specjaliści z University of Swansea w Wielkiej Brytanii, którzy opracowali nowy typ ogniw słonecznych zbudowanych z kadmu i telluru.

Mimo że wydajność ogniw słonecznych spadła z czasem, naukowcy są przekonani, że wyniki eksperymentu wskazują na możliwość komercyjnego wykorzystania tej technologii.

Dr Dan Lamb z University of Swansea podkreślił, że udany lot testowy tych innowacyjnych, ultra-cienkich ogniw słonecznych otwiera nowe możliwości finansowania dalszego rozwoju tej technologii. "Ogniwa o dużej powierzchni do zastosowań kosmicznych to dynamicznie rozwijający się rynek, a takie demonstracje pomagają budować światową renomę Wielkiej Brytanii w dziedzinie kosmicznych technologii" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)