Prąd ze ścieków. Ten projekt już działa
Japońska firma Ricoh opracowała system, który pozwoli na produkcję energii elektrycznej ze ścieków. Rozwiązanie to może sprawdzić się równie dobrze w przypadku gospodarstw domowych, jak i budynków przemysłowych.
21.05.2022 | aktual.: 21.05.2022 10:42
Japońska firma Ricoh opracowała urządzenie pozwalające na produkcję energii elektrycznej ze ścieków. 3D-Pico Hydro Generator System, bo tak nazywa się ta mała elektrownia, może produkować prąd, korzystając z niewielkich cieków wodnych lub odpływów kanalizacyjnych, nawet z pojedynczych budynków.
W tej chwili urządzenie jest w fazie rozwoju. W obecnym kształcie ma niewielką moc wytwórczą, bo jest to raptem kilka-kilkadziesiąt watów. Docelowo urządzenie ma jednak dysponować mocą rzędu 1 kW, co uczyniłoby je w pełni użyteczną przydomową lub przyzakładową elektrownią. Choć dla niektórych już teraz jest to wartościowe narzędzie - według dziennikarzy serwisu gramwzielone.pl, 3D-Pico Hydro Generator System jest już sprzedawany na terenie Japonii.
Energia elektryczna z kanalizacji
3D-Pico Hydro Generator był tworzony z myślą o produkcji energii z pojedynczych, niewielkich cieków wodnych i w takich warunkach urządzenie było testowane. Korzystanie ze ścieków produkcyjnych pochodzących z zakładu Ricoh Numazu pozwoliło na zasilenie lampy oświetleniowej i zapewnienie zasilania kamery monitoringu przez dziewięć miesięcy.
Wykorzystanie tego typu niewielkich elektrowni produkujących energię z cieków wodnych może posłużyć do dostarczenia prądu w biednych rejonach ubogich krajów. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by w przypadku zwiększenia mocy generatora do planowanego 1 kW, znalazł on zastosowanie w typowych gospodarstwach domowych lub zakładach przemysłowych, jako uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznej.
Firma Ricoh twierdzi, że ich wynalazek idealnie nadaje się do łączenia z innymi odnawialnymi źródłami energii. Jednym z pomysłów na rozwój systemu jest jego połączenie z magazynem energii czy z fotowoltaiką.
3D-Pico Hydro Generator System ma też jeszcze jedną zaletę w kontekście ekologii. Urządzenie to zostało wyprodukowane z elementów drukowanych na drukarkach 3D z materiałów pochodzących z recyklingu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii