Fotowoltaika bije rekord. Kolejna bariera przekroczona
21.05.2022 07:06, aktual.: 21.05.2022 11:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotowoltaika bije kolejny rekord. Im bliżej lata, tym większe uzyski instalacji fotowoltaicznych, dlatego nie powinno dziwić, że elektrownie fotowoltaiczne co rusz osiągają historyczne wyniki.
Słoneczne majowe dni sprawiają, że fotowoltaika bije kolejne rekordy, przekraczając tym samym kolejne bariery. Ostatni rekord padł 10 maja, wtedy w ciągu godziny generacja ze źródeł fotowoltaicznych sięgała bliski 5800 MWh. Teraz było znacznie lepiej.
Najnowszy rekord produkcji z instalacji fotowoltaicznych padł 18 maja. Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, między godziną 12 a 13 generacja źródeł fotowoltaicznych wynosiła 6580,9 MWh. Padł więc rekord, a fotowoltaika w Polsce po raz pierwszy pracowała z mocą wyższa niż 6000 MW.
Niewiele gorzej było dzień później. 19 maja między godziną 12 a 13 produkcja wynosiła 6219,763 MWh. W piątek 20 maja wyniki było nieco gorsze, ponieważ w części kraju doszło do pogorszenia pogody, a mimo to udało się nam przekroczyć barierę 5000 MWh. Generacja na tym poziomie po raz pierwszy miała miejsce w kwietniu bieżącego roku. Można więc przypuszczać, że w tym roku jeszcze nie raz osiągniemy podobny pułap produkcji.
Prąd dla ponad miliona domów
Serwis energy.instrat.pl poinformował na Twitterze, że rekord, który padł 18 maja, mógłby posłużyć do zaspokojenia potrzeb wielu milionów Polaków. Zgodnie z szacunkami, między godziną 12 a 13 wyprodukowano tyle energii z fotowoltaiki, że mogłaby ona posłużyć do pokrycia zapotrzebowania 1,2 miliona gospodarstw domowych.
Niebawem może się okazać jednak, że dotarliśmy do granicy wzrostu uzysków z fotowoltaiki. Wpływ na to może mieć stan naszych sieci, a także brak właściwej liczby magazynów energii. Na ten problem uwagę zwracają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zauważając, że nawet duży wzrost liczby OZE w Polsce w najbliższych latach wcale nie musi wpłynąć na bilans energetyczny naszego kraju.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii