Automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Czy ma sens i czy się opłaca?
Rosnące ceny ogrzewania skłaniają do poszukiwania metod na zmniejszenie rachunków. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem, które – według badań – może obniżyć koszty nawet o ponad 40%.
Automatyczne sterowanie ogrzewaniem staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w domach i mieszkaniach, gdzie liczy się komfort i oszczędność energii. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak termostaty programowalne, aplikacje mobilne czy inteligentne systemy zarządzania, możemy precyzyjnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, dopasowując ją do naszych codziennych potrzeb. Czy jednak inwestycja w taki system rzeczywiście się opłaca?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak (czy) technologia wpływa na relacje międzyludzkie? - Historie Jutra napędza PLAY #1
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii cieplnej. Kluczowe jest posiadanie sprawnego źródła ciepła oraz prawidłowa termoizolacja budynku. Jednak niepodważalnym faktem jest to, że najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy, czyli taka, którą uda się zaoszczędzić.
Dotychczas ogrzewaliśmy domy przy użyciu systemów grzewczych opartych na prostym sterowaniu typu włącz/wyłącz, bez możliwości kontroli poszczególnych stref grzewczych. Takie podejście nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach, które mogą różnić się przeznaczeniem czy wymaganiami użytkowników w zależności od aktywności i pory dnia. Może to prowadzić do przegrzewania przestrzeni, co w konsekwencji zwiększa straty ciepła, a tym samym podnosi koszty - mówi dr hab. inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Politechniki Śląskiej.
Czy ogrzewanie wymaga nadzoru?
Ekspert zauważa, że stopniowo zaczęto wdrażać do instalacji grzewczych mechaniczne termoregulatory, które pozwalają na ręczną regulację temperatury kaloryferów. Jednak, aby uzyskać optymalną kontrolę nad temperaturą, wymagany jest stały nadzór. Odpowiedzią na ten problem są automatyczne systemy sterujące ogrzewaniem.
Automatyczne systemy grzewcze umożliwiają tworzenie autonomicznych, "na miarę" dostosowanych układów, które realizują spersonalizowane harmonogramy grzewcze dla poszczególnych pomieszczeń na podstawie indywidualnych preferencji, eliminując potrzebę bieżącej obsługi. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość ustawienia temperatury zgodnie ze swoimi preferencjami oraz aktualnym lub przewidywanym zapotrzebowaniem – komentuje Robert Kubica.
Takie systemy są w stanie automatycznie realizować ustalony plan, na przykład obniżając temperaturę, kiedy pokój nie jest używany. Zastosowanie strefowego systemu ogrzewania z automatycznym nadzorem skutecznie ogranicza straty ciepła, zmniejszając tym samym wydatki na ogrzewanie.
Czy warto postawić na automatyczne sterowanie?
Nowoczesne systemy sterujące, typu SMART, opierają się na różnego rodzaju sensorach i czujnikach, które pozwalają monitorować warunki w pomieszczeniach oraz gromadzą dane, które służą jako podstawa do autonomicznych decyzji w zakresie zarządzania ogrzewaniem – mówi Kubica.
Ekspert podkreśla również, że:
Szacuje się, że zastosowanie tych technologii może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o co najmniej 20%. Wiele badań przeprowadzonych pod ścisłym nadzorem naukowców w różnych typach budynków, takich jak domy jednorodzinne, akademiki czy budynki użyteczności publicznej jak przedszkola, szpitale i biura, wykazują możliwość zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie, czyli obniżenie kosztów ogrzewania o ponad 40% – dodaje ekspert.