PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza

PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza

PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza
Źródło zdjęć: © priovr.com
Łukasz Musialik
19.03.2014 08:23, aktualizacja: 19.03.2014 08:57

Rozszerzone uczestnictwo w wirtualnej rzeczywistości, jeszcze jakiś czas temu było marzeniem nierealnym do osiągnięcia. W dobie dzisiejszej techniki, możemy mieć nadzieję na to, że uczestnictwo w grach przeniesie się na nowy i zupełnie zaskakujący wymiar, a wszystko za sprawą kostiumu do gier - PrioVR.

Obraz
© priovr.com

Nadzieja, że w przyszłości uda się skonstruować narzędzie do „urealistycznienia” wirtualnej rozgrywki towarzyszyła nam od długich lat. Realizacja pomysłu spotkała się z kilkoma ciekawymi, aczkolwiek nie do końca udanymi koncepcjami.

Konstrukcja „urządzenia” jakim jest kostium PrioVR, pozwala wcielić się w postać widoczną na ekranie naszego telewizora lub komputera.

Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której to ty sprawujesz kontrolę nad poczynaniem naszego bohatera. Każdy ruch, czy reakcja jest częścią rzeczywistego i wirtualnego świata. Ruch nogą lub ręką, idealnie odwzorowany za pośrednictwem czujników bez typowego dla kamer opóźnienia, utrzymałby uczucie realnego przebiegu wydarzeń. Czy „realistyczna” i tym samym wirtualna rozgrywka jest w ogóle możliwa?

Kostium inny niż wszystkie

Wielu z nas posiada w domu namiastkę funkcji, które w pewnym sensie oddają klimat PrioVR. Chodzi oczywiście o konsolę Xbox oraz przystosowaną do niej kamerę Kinect – PlayStation Move nie wlicza się do porównania. Nie jest to pod względem technicznym, żadna konkurencja dla opisywanego kostiumu gracza, daje jednak pewien podgląd na to, w jaką stronę mogą iść gry wideo i w jaką najprawdopodobniej pójdą. Potencjał jest naprawdę olbrzymi.

Obraz
© priovr.com

PrioVR oferuje znacznie więcej niż jakikolwiek powstały dotąd system precyzyjnego odwzorowania ruchu – przynajmniej jeżeli chodzi o domowe zastosowanie. Kostium składa się z kilkunastu czujników, które monitorują ruchy gracza, przekładając je z wyjątkową dokładnością na kierowaną przez niego postać w grze.

YETI Technology (twórca czujników) rozważa wprowadzenie na rynek, aż trzech wersji produktu: Lite, Core oraz Pro. Każda z wersji będzie różnić się ilością czujników (8, 12 oraz 17), które rozmieszczone są zarówno na rękach, korpusie, nogach czy nawet czole.

Ciekawostką jest fakt, że urządzenie doskonale współgra z OculusRift, o czym świadczy poniższy film, z testowej rozgrywki.

PrioVR : Suit Up. Game On.

Rozszerzona wirtualna rzeczywistość

Kostium PrioVR jest sprzętem dokładnym, precyzyjnym, a w połączeniu z innym gadżetem (OculusRift) po prostu bajecznym w zastosowaniu. Nie dziwi więc uzyskane wsparcie finansowe w serwisie Kickstarter. Projekt jest już w realizacji, choć ja mam pewne obawy.

Potencjał niewykorzystany jest straconym. Wiele projektów miało szansę zaistnieć w świecie wirtualnej rozrywki, rozszerzając ją o kilka funkcji lub możliwości. Nie wszyscy byli jednak gotowi, by równie ochoczo je przyjąć, dlatego część z pomysłów, nigdy nie doczekała się realizacji w kontekście gotowego produktu. Mam jednak nadzieję, że z PrioVR będzie inaczej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)