Produkcja wodoru na morzu. Pierwszy taki projekt na świecie

Francuska firma Lhyfe ogłosiła uruchomienie pierwszego na świecie elektrolizera, który działa bezpośrednio na morzu. Platforma Sealhyfe zlokalizowana jest na obszarze działania ośrodka SEM-REV Centrale Nantes niedaleko Le Croisic, na Oceanie Atlantyckim.

Pierwszy na świecie pływający elektrolizer
Pierwszy na świecie pływający elektrolizer
Źródło zdjęć: © Lhyfe

29.06.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuskie przedsiębiorstwo Lhyfe uruchomiło pierwszy na świecie elektrolizer zlokalizowany bezpośrednio na morzu. Platforma o nazwie Sealhyfe zlokalizowana jest ok. 20 kilometrów od brzegu Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Le Crosic i jest połączona z hubem SEM-REV Centrale Nantes. Platforma już produkuje pierwszy ekologiczny wodór.

Pierwsza na świecie pilotażowa instalacja do produkcji zielonego wodoru miała na celu udowodnienie, że tego typu przedsięwzięcia są technicznie wykonywalne. Energię elektryczną na potrzeby produkcji wodoru pozyskuje się w tym projekcie z pływającej turbiny wiatrowej FLOATGEN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uruchomiony na morzu elektrolizer dysponuje mocą 1 MW. Cała platforma Sealhyfe ma powierzchnię niespełna 200 metrów kwadratowych. W ciągu dnia jest w stanie wyprodukować ok. 400 kg wodoru.

Lhyfe twierdzi, że technologia została dokładnie przetestowana, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa. Została ona dostosowana do pracy w ekstremalnych warunkach. Jednym z założeń było zminimalizowanie liczby interwencji związanych z konserwacją urządzeń.

- Nasz zespół - wspierany wspaniale przez naszych partnerów - dokonał prawdziwego wyczynu technologicznego, projektując tę pierwszą pływającą fabrykę zielonego wodoru. Jesteśmy bardzo dumni, że jako pierwsi na świecie produkujemy wodór na morzu. To był nasz cel od momentu powstania firmy i nadal rozwijamy się w kierunku offshore, co stanowi dla nas ogromną szansę rozwoju dla masowej produkcji wodoru i dekarbonizacje przemysłu oraz transportu - mówi Matthieu Guesne, dyrektor generalny Lhyfe.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.