Programowalne magnesy (wideo)

Bezdotykowe koła zębate i super szczelne lodówki. To jedne z korzyści, jakie niesie ze sobą technologia programowalnych magnesów opracowana przez grupę naukowców z Alabamy.

Programowalne magnesy (wideo)
Marek Maruszczak

24.11.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezdotykowe koła zębate i super szczelne lodówki. To jedne z korzyści, jakie niesie ze sobą technologia programowalnych magnesów opracowana przez grupę naukowców z Alabamy.

Magnesy produkowane przez firmę Correlated Magnetics Research (CMR) z Hunstville zdecydowanie różnią się od tych, które znamy z codziennego życia.

Nie muszą posiadać bieguna dodatniego po jednej, a ujemnego po drugiej stronie. Zamiast tego ich powierzchnię mogą pokrywać skomplikowane wzory magnetyczne.

Fizyka stojąca za całym procesem produkcji (podgrzewanie do temperatury Curie i nanoszenie nowego wzoru magnetycznego) nie jest niczym nowym, ale takie jej zastosowanie już tak.

Obraz

Na powyższym zdjęciu widać zazębiające się pola magnetyczne dwóch wytworzonych przez CMR magnesów. Magnetyczne zębatki nie są wystawione na wpływ tarcia, a więc zużywają się nieporównywalnie wolniej.

Kiedy magnesy wejdą do masowej produkcji mogą znaleźć zastosowanie w prawie każdej dziedzinie naszego życia. Od łączeń w protezach, po sprzęt wojskowy.

Lodówka wyposażona w magnetycznie zaprogramowany zamek może być bardzo dokładnie zamknięta, jednak wystarczy przekręcić magnes, aby pola przestały do siebie pasować i magnes znacząco zmniejszył swoją moc umożliwiając dostanie się do wnętrza urządzenia.

Możliwości są spore, teraz pozostaje nam czekać na wejście na rynek pierwszych urządzeń wykorzystujących programowalne magnesy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.