"Prosumenci oszczędzą 1700 zł rocznie". Fotowoltaika w Polsce po nowemu

Strona główna"Prosumenci oszczędzą 1700 zł rocznie". Fotowoltaika w Polsce po nowemu
27.10.2021 07:39
Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Pixabay

Zmiany w fotowoltaice są niemal pewne. Nadal nie mamy jednak pewności, jak dokładnie będą one wyglądać. Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, uważa, że w nowym systemie będzie można zaoszczędzić 1700 zł rocznie.

bETJqbSJ

W przyszłym roku ma wejść w życie nowy system rozliczania energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. W miejsce obecnie funkcjonującego net-meteringu, który polega na traktowaniu sieci przesyłowej jako wirtualnego magazynu energii, ma pojawić się system net-billingu.

Dokładny kształt przyszłego sposobu rozliczania energii nie jest jeszcze znany, ponieważ wiele osób naciska na to, by uczynić go bardziej przyjaznym dla prosumentów. Dyskusje trwają, lecz wiceminister klimatu i środowiska twierdzi, że w proponowanym systemie prosument nie będzie pokrzywdzony. Przedstawiono wyliczenia, które miały uspokoić osoby doszukujące się wad w nowych zasadach rozliczania się z prądu.

Mój Prąd 4.0. Wiemy, ile pieniędzy rząd przeznaczy na fotowoltaikę
Mój Prąd 4.0. Wiemy, ile pieniędzy rząd przeznaczy na fotowoltaikę
bETJqbSL

- Prosument średniorocznie będzie mógł zaoszczędzić ok. 1,6-1,7 tys. zł. To są nasze symulacje dla modelu opartego o średniej wielkości instalację o mocy ok. 5,6 kw, czyli najpopularniejszej, jakie obecnie budują się w Polsce. Prosument będzie mógł zaoszczędzić ok. 1,7 tys. zł rocznie w stosunku do gospodarstwa domowego, które nie posiada instalacji PV.

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, w łatwy sposób można obliczyć czas zwrotu takiej instalacji. Jeśli jej cena wynosiłaby około 26000 złotych brutto, okres zwrotu inwestycji wyniósłby 15 lat. W systemie net-meteringu zazwyczaj prognozuje się zwrot inwestycji w ciągu 7-10 lat, a biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, raczej należy skłaniać się ku dolnej granicy tego przedziału.

Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć
Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć

Wiceminister zauważa, że w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba prosumentów - z około 4 tysięcy w 2015 roku do około 700 tysięcy obecnie. Według szacunków w przyszłym roku prosumentów będzie ponad 1 milion.

bETJqbSR

W związku z tym zmiany w systemie rozliczeń były konieczne. Już teraz sieci przesyłowe nie radzą sobie z ilością produkowanej przez mikroinstalacje fotowoltaiczne energii. Choć trzeba zaznaczyć, że Ireneusz Zyska nie zgadza się z zarzutami o brak modernizacji sieci energetycznych.

- To nieprawda zgodnie z informacjami URE rocznie ponosimy miliardowe nakłady na budowę nowych sieci i modernizację starych. Przyjęto też plan rozbudowy sieci do 2030 roku, który został zatwierdzony przez prezesa URE, gdzie deklarowane są bardzo wysokie nakłady właśnie na rozwój sieci.

Udostępnij:
bETJqbSV
Komentarze (4)
bETJqbTH