Prototyp polskiego satelity wystartował z Wrocławia. Będą następne

Prototyp polskiego satelity wystartował z Wrocławia. Będą następne

Prototyp polskiego komercyjnego satelity wyruszył na testową misję
Prototyp polskiego komercyjnego satelity wyruszył na testową misję
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Michalik
26.05.2018 13:52, aktualizacja: 09.03.2022 09:20

Prototypowy polski nanosatelita, zbudowany w ramach projektu Światowid, wystartował w sobotę z Wrocławia. Misja ma na celu przetestowanie zarówno samej konstrukcji, jak i systemów łączności. A to dopiero początek!

Jak to możliwe, że prototyp satelity rozpoczyna misję we Wrocławiu? Nanosatelita, zbudowany w ramach projektu „Światowid” to niewielka bryła o rozmiarach 10 x 10 x 20 cm i wadze 2 kg. W związku z tym do testów nie potrzeba wielkiej rakiety – zamiast niej użyto znacznie prostszego i tańszego balonu stratosferycznego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, satelita wzniesie się w ten sposób na wysokość około 30 km.

Testy są tym ważniejsze, że „Światowid” to mikrosatelita komercyjny, który docelowo ma mieć na pokładzie zróżnicowaną aparaturę w konfiguracji takiej, jaką wybierze sobie klient. Ładunkiem pierwszego egzemplarza będzie bardzo dokładna kamera, pozwalająca na wykonywanie zdjęć powierzchni naszej planety w wysokiej rozdzielczości.

Planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity. W przyszłości możliwe będzie osiągnięcie liczby satelitów pozwalającej na obrazowanie powierzchni Ziemi w czasie niemal rzeczywistym.

Światowid

Do testów łączności ze „Światowidem” zaproszono radioamatorów z całego kraju. Jeśli wszystko się powiedzie, przetestowany sprzęt wyruszy na orbitę już jesienią tego roku, wyniesiony tym razem jako jeden z ładunków rakiety Antares.

Warto wspomnieć, że „Światowid”, choć jest – a właściwie po locie w Kosmos dopiero będzie – pierwszym polskim satelitą komercyjnym, to nie jest pierwszym polskim satelitą w ogóle. Na orbitę w latach 2013 i 2014 trafiły już Lem i Heweliusz (satelity naukowe, będące częścią projektu BRITE), a przed nimi akademicki PW-Sat, wyniesiony na orbitę w 2012 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)