Przed wyjazdem zostaw na środku pokoju. Skutecznie odstraszy włamywacza

odkurzacz na środku pokoju, fot. Genialne
odkurzacz na środku pokoju, fot. Genialne

12.06.2024 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zdajesz sobie sprawę, że najwięcej włamań ma miejsce w trakcie wakacji? Złodzieje często przez długi czas obserwują domy, by wybrać moment, kiedy nie będzie cię w pobliżu. Jeśli planujesz wyjazd, przed wyjściem zrób tę jedną rzecz. To może okazać się bardzo skuteczne.

Pusty dom to prawdziwa gratka dla złodzieja, który upatrzył swoją ofiarę już wcześniej. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, warto wykazać się sprytem. Proste triki mogą skutecznie odstraszyć włamywacza. Jak to zrobić?

Przed wyjazdem zostaw odkurzacz na środku pokoju

Ta prosta sztuczka może wystraszyć potencjalnego złodzieja czającego się przy twoim domu. Przed samym wyjazdem dokładnie pozamiataj dom, ale zostaw odkurzacz na środku pokoju. Złodziej może pomyśleć, że nie dokończyłeś jeszcze sprzątania i na pewno wrócisz. Większość włamywaczy zrezygnuje z dalszej eksploracji, obawiając się, że właściciel zaraz wróci.

Warto też inwestować w oświetlenie aktywowane ruchem. Wyobraź sobie, że podczas nocnego włamania złodziej zostaje oświetlony niespodziewanym światłem – to z pewnością go wystraszy. Inną metodą jest rozłożenie żwiru wokół domu – ciche przemknięcie obok niego jest prawie niemożliwe.

odkurzacz na środku pokoju, fot. freepik
odkurzacz na środku pokoju, fot. freepik

Nie pozostawiaj rzeczy osobistych na widoku

Zwracaj uwagę też na inne szczegóły. Nie zostawiaj torebek, portfeli i biżuterii na widoku. Wystarczy, że po powrocie do domu odwiesisz torbę przy wieszaku na ubrania i pójdziesz do toalety. Jeśli zapomnisz zamknąć drzwi, złodziej może z łatwością zabrać torbę i szybko uciec. Po chwili ma dostęp do twojej karty, dowodu osobistego oraz innych cennych danych, które często mogą być wykorzystane do zaciągnięcia pożyczek.

Niezależnie czy mieszkasz w domu, czy w bloku, zawsze zamykaj drzwi na noc. Dotyczy to również okien na parterze czy drzwi tarasowych. Podczas snu jesteś najmniej czujny, a złodziej ma pełną przewagę. Nawet po przebudzeniu, nie jesteś od razu w pełni świadomy sytuacji, co działa na korzyść złodzieja, który często jest uzbrojony.

odkurzacz na środku pokoju, fot. freepik
odkurzacz na środku pokoju, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)