Przełom naukowy. Paliwo pozyskiwane ze złomu

Przełom naukowy. Paliwo pozyskiwane ze złomu

Przełom naukowy. Paliwo pozyskiwane ze złomu
Źródło zdjęć: © Stanislaw Bielski/REPORTER/Eas News
Adam Gaafar
17.08.2021 16:27, aktualizacja: 08.03.2022 13:52

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowują możliwość wytwarzania paliwa wodorowego z aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można nie tylko pozyskać alternatywne źródło energii, ale pozbyć się również złomu.

Państwa na całym świcie poszukują możliwości szybkiego odejścia od paliw kopalnych, aby zatrzymać niepożądane skutki zmian klimatycznych. Jednym z rozwiązań może być czyste paliwo wodorowe, które znajduje zastosowanie w wielu sektorach.

Rzecz w tym, że obecnie prawie cały wodór jest produkowany przy użyciu procesów opartych na paliwach kopalnych, które łącznie generują ponad 2 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Oprócz tego wodór jest zwykle wytwarzany w jednym miejscu, a zużywany w innym – jego stosowanie wiąże się zatem również z wyzwaniami logistycznymi.

Naukowcy z MIT wpadli na ciekawy pomysł, który może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Badacze wskazują tu na reakcję aluminium z wodą, która zachodzi w temperaturze pokojowej; w jej wyniku dochodzi do powstania wodorotlenku glinu oraz uwolnienia wodoru. W naturalnych warunkach zwykle do niej nie dochodzi, ponieważ aluminium łatwiej reaguje z tlenem, tworząc tlenek glinu, który zapobiega reakcji z wodą.

Aby reakcja mogła zajść, należy usunąć zatem górną warstwę tego związku i wrzucić aluminium do wody. Drugi problem polega na tym, że wydobycie i produkcja czystego aluminium jest energochłonne i szkodliwe dla środowiska. Najlepiej użyć zatem złomu, który przy okazji zostanie zutylizowany. Aluminium stosowane w produktach jest jednak często mieszane z innymi pierwiastkami. Dlatego –wyjaśniają naukowcy – nie jest to idealny "materiał wyjściowy". Ich zdaniem możemy zdecydować się na złom, ale takie rozwiązanie wymaga przeprowadzenia dokładnych badań.

Pomysłodawcy przekonują jednocześnie, że wykorzystanie reakcji aluminium-woda do wytworzenia wodoru nie powoduje emisji gazów cieplarnianych i rozwiązuje problem z transportem, gdyż można ją zastosować w dowolnym miejscu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)