Przełom naukowy. Paliwo pozyskiwane ze złomu

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowują możliwość wytwarzania paliwa wodorowego z aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można nie tylko pozyskać alternatywne źródło energii, ale pozbyć się również złomu.

Przełom naukowy. Paliwo pozyskiwane ze złomu
Źródło zdjęć: © Stanislaw Bielski/REPORTER/Eas News

Państwa na całym świcie poszukują możliwości szybkiego odejścia od paliw kopalnych, aby zatrzymać niepożądane skutki zmian klimatycznych. Jednym z rozwiązań może być czyste paliwo wodorowe, które znajduje zastosowanie w wielu sektorach.

Rzecz w tym, że obecnie prawie cały wodór jest produkowany przy użyciu procesów opartych na paliwach kopalnych, które łącznie generują ponad 2 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Oprócz tego wodór jest zwykle wytwarzany w jednym miejscu, a zużywany w innym – jego stosowanie wiąże się zatem również z wyzwaniami logistycznymi.

Naukowcy z MIT wpadli na ciekawy pomysł, który może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Badacze wskazują tu na reakcję aluminium z wodą, która zachodzi w temperaturze pokojowej; w jej wyniku dochodzi do powstania wodorotlenku glinu oraz uwolnienia wodoru. W naturalnych warunkach zwykle do niej nie dochodzi, ponieważ aluminium łatwiej reaguje z tlenem, tworząc tlenek glinu, który zapobiega reakcji z wodą.

Aby reakcja mogła zajść, należy usunąć zatem górną warstwę tego związku i wrzucić aluminium do wody. Drugi problem polega na tym, że wydobycie i produkcja czystego aluminium jest energochłonne i szkodliwe dla środowiska. Najlepiej użyć zatem złomu, który przy okazji zostanie zutylizowany. Aluminium stosowane w produktach jest jednak często mieszane z innymi pierwiastkami. Dlatego –wyjaśniają naukowcy – nie jest to idealny "materiał wyjściowy". Ich zdaniem możemy zdecydować się na złom, ale takie rozwiązanie wymaga przeprowadzenia dokładnych badań.

Pomysłodawcy przekonują jednocześnie, że wykorzystanie reakcji aluminium-woda do wytworzenia wodoru nie powoduje emisji gazów cieplarnianych i rozwiązuje problem z transportem, gdyż można ją zastosować w dowolnym miejscu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)