Przełom w fotowoltaice. Ten rodzaj paneli słonecznych za kilka lat będzie wszędzie

Dwustronne ogniwa fotowoltaiczne są rzadko używane. Wynika to między innymi z faktu niskiej sprawności tylnej ściany modułu. Naukowcy przewidują, że dzięki ich wynalazkowi w najbliższym czasie sytuacja na rynku ulegnie dużej zmianie.

Dwustronne ogniwo fotowoltaiczne
Dwustronne ogniwo fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: © Eric Byler/anu.edu.au

26.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:51

Zespół naukowców z Australian National University opracował dwustronne ogniwo fotowoltaiczne, które może stanowić przełom w rozwoju tej technologii. Wszystko dzięki temu, że wyprodukowany element cechuje się wysoką sprawnością. Zarówno z przodu, jak i z tyłu panelu.

Panele fotowoltaiczne bifacial są znane od dawna, jednak nie używa się ich zbyt często. Ich tylna część wykorzystuje światło odbite, więc nie przynosi korzyści podczas montażu instalacji na dachu. W przypadku instalacji naziemnych również nie są one zbyt często stosowane ze względu na wyższe koszty. To ma się zmienić w ciągu kilku lat.

Wydajność paneli dwustronnych jest nieporównywalnie wyższa od ich klasycznych odpowiedników. Jednak ogniwa w nich stosowane wciąż mają niewielką sprawność, jeśli chodzi o tylną część paneli. Najnowszy wynalazek australijskich naukowców może jednak zmienić sytuację. Udało im się opracować ogniwo, którego sprawność z przodu i z tyłu są bliźniacze.

Panele bifacial - sprawność

Nowo opracowane ogniwo cechuje się sprawnością konwersji przedniej na poziomie 24,3 proc. i tylnej na poziomie 23,4 proc. Taki wynik stanowi rekord wśród opracowywanych do tej pory urządzeń. Do osiągnięcia takiego wyniku wykorzystano lasery zwiększające przewodnictwo elektryczne.

Zdaniem badaczy z Australian National University, panele dwustronne w ciągu pięciu lat mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich zainstalowanych na rynku. Według nich stanie się tak dlatego, że moduły te są w stanie wytworzyć nawet 30 proc. więcej energii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.