Przełom w fotowoltaice. Ten rodzaj paneli słonecznych za kilka lat będzie wszędzie

Strona głównaPrzełom w fotowoltaice. Ten rodzaj paneli słonecznych za kilka lat będzie wszędzie
26.08.2021 09:54
Dwustronne ogniwo fotowoltaiczne
Dwustronne ogniwo fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: © Eric Byler/anu.edu.au

Dwustronne ogniwa fotowoltaiczne są rzadko używane. Wynika to między innymi z faktu niskiej sprawności tylnej ściany modułu. Naukowcy przewidują, że dzięki ich wynalazkowi w najbliższym czasie sytuacja na rynku ulegnie dużej zmianie.

bEUJAOLF

Zespół naukowców z Australian National University opracował dwustronne ogniwo fotowoltaiczne, które może stanowić przełom w rozwoju tej technologii. Wszystko dzięki temu, że wyprodukowany element cechuje się wysoką sprawnością. Zarówno z przodu, jak i z tyłu panelu.

Panele fotowoltaiczne bifacial są znane od dawna, jednak nie używa się ich zbyt często. Ich tylna część wykorzystuje światło odbite, więc nie przynosi korzyści podczas montażu instalacji na dachu. W przypadku instalacji naziemnych również nie są one zbyt często stosowane ze względu na wyższe koszty. To ma się zmienić w ciągu kilku lat.

Wydajność paneli dwustronnych jest nieporównywalnie wyższa od ich klasycznych odpowiedników. Jednak ogniwa w nich stosowane wciąż mają niewielką sprawność, jeśli chodzi o tylną część paneli. Najnowszy wynalazek australijskich naukowców może jednak zmienić sytuację. Udało im się opracować ogniwo, którego sprawność z przodu i z tyłu są bliźniacze.

bEUJAOLH

Panele bifacial - sprawność

Nowo opracowane ogniwo cechuje się sprawnością konwersji przedniej na poziomie 24,3 proc. i tylnej na poziomie 23,4 proc. Taki wynik stanowi rekord wśród opracowywanych do tej pory urządzeń. Do osiągnięcia takiego wyniku wykorzystano lasery zwiększające przewodnictwo elektryczne.

Zdaniem badaczy z Australian National University, panele dwustronne w ciągu pięciu lat mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich zainstalowanych na rynku. Według nich stanie się tak dlatego, że moduły te są w stanie wytworzyć nawet 30 proc. więcej energii.

Udostępnij:
bEUJAOLR
Komentarze (14)
bEUJAOMD