Przetestuj Windows 7 w oknie przeglądarki!

Od momentu premiery Windows 7 upłynęło już kilka miesięcy. System ten stale zyskuje na popularności, przyciągając tym samym kolejnych użytkowników, którzy usłyszeli sporo pozytywnych opinii na temat następcy Visty. Niektóre osoby przed podjęciem ostatecznej decyzji mogą chcieć przyjrzeć się bliżej nowemu systemowi. Microsoft pozwala na takie testy za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Przetestuj Windows 7 w oknie przeglądarki!
Paweł Cebula

Od momentu premiery Windows 7 upłynęło już kilka miesięcy. System ten stale zyskuje na popularności, przyciągając tym samym kolejnych użytkowników, którzy usłyszeli sporo pozytywnych opinii na temat następcy Visty. Niektóre osoby przed podjęciem ostatecznej decyzji mogą chcieć przyjrzeć się bliżej nowemu systemowi. Microsoft pozwala na takie testy za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Zmiana systemu operacyjnego to dość poważny krok. Najczęściej obawiamy się tego, czy nasz nowy system będzie nam w pełni odpowiadał, oferując wszystkie niezbędne funkcje, z jakich do tej pory mieliśmy okazję korzystać. Microsoft bardzo skutecznie przyciągnął sporą grupę testerów, którzy mogli ściągnąć za darmo testowe wydanie Windows 7, a następnie zainstalować je na swoim dysku.

Okazja - w takiej formie - bezpowrotnie minęła i teraz jest znacznie trudniej o możliwość chociażby pobieżnego przetestowania "Siódemki". To właśnie z tego powodu, Microsoft postanowił udostępnić użytkownikom narzędzie, które umożliwia uruchomienie systemu (a właściwie pewnego rodzaju symulacji) bezpośrednio w oknie przeglądarki.

Czego będziemy potrzebować? Przede wszystkim komputera z systemem Windows i dostępem do Internetu. Z racji tego, że to Microsoft zajmował się przygotowaniem tej usługi konieczne jest również posługiwanie się przeglądarką Internet Explorer w wersji 6.0 lub nowszej. Jeżeli spełniamy te wymogi, po prostu przechodzimy na stronę Test Drive Windows 7.

Obraz

W lewym dolnym rogu powinno znajdować się pole z tytułem "Make people productive anywhere" - klikamy tam "Take a Test Drive". Następnie zjeżdżamy na sam dół i po lewej stronie zaznaczamy "MED-V" i ponownie klikamy "Try it now!".

Obraz

Powinniśmy zostać przeniesieni na kolejną stronę, której zadaniem będzie podsumowanie naszego sprzętowego przygotowania do uruchomienia testowego środowiska Windows. Jeżeli do tej pory nie korzystaliście z tej możliwości, to najprawdopodobniej pojawi się konieczność zainstalowania specjalnej kontrolki ActiveX - fakt ten zostanie Wam zakomunikowany poprzez charakterystyczną żółtą belkę - klikamy w nią i instalujemy.

Obraz

Pojawienie się ostrzeżenia o zabezpieczeniach jest normalne (w domyślnej konfiguracji bezpieczeństwa Internet Explorera), a więc spokojnie klikamy "Zainstaluj".

Obraz

W dolnej części okna powinien być widoczny zielony przycisk z napisem "Installed". Oznaczać to będzie, że do tej pory wszystko poszło zgodnie z planem i jesteśmy na najlepszej drodze do poprawnego uruchomienia tej usługi. Zamykamy więc kartę (lub okno) z przyciskiem "Installed".

Obraz

W jednym z wcześniej uruchomionych okien "Virtual Labs" powinien już trwać proces przygotowywania do uruchomienia "laboratorium", w którym będziemy mieć możliwość skorzystania z Windows 7. Po kilkudziesięciu sekundach okno się przeładuje, a my będziemy musieli kliknąć "Start Your Lab".

Obraz

Zanim jeszcze pojawi się charakterystyczny interfejs Windows 7 najprawdopodobniej zobaczymy okno informujące nas o ewentualnych zagrożeniach. Microsoft zapewni nas, że hasła nie są nigdzie przesyłane, ale mimo to istnieje ryzyko, że na skutek ataku osoby nieautoryzowane mogą otrzymać do nich dostęp. Klikamy "Yes".

Obraz

Na koniec jeszcze porcja wskazówek ze strony Microsoftu, jak posługiwać się wirtualnym laboratorium - w dolnej części okna klikamy "Close Window" i oto naszym oczom ukazuje się następujący obraz?

Wygląd jest faktycznie bardzo zbliżony do prawdziwego systemu Windows. Poza podstawowymi możliwościami, użytkownik będzie mógł również przetestować pakiet Office.

Teraz czas na kilka słów o wadach tego rozwiązania. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o szybkość reakcji na wykonywane przez nas czynności - ta wersja testowa Windows 7 jest nieprawdopodobnie wolna. Otworzenie menu ?Start? zajmuje kilka sekund, podobnie jak przeładowanie okna. Na pewno więc nie warto sugerować się na tej podstawie szybkością prawdziwego systemu Windows 7, który w odpowiedniej konfiguracji sprzętowej jest naprawdę bardzo responsywnym OSem.

Druga kwestia to ograniczenie czasowe. Ktoś z Microsoftu uznał, że maksymalny czas, jaki powinien mieć użytkownik na przetestowanie systemu (w tych warunkach!) to 30 minut. Z jednej strony to niewiele, ale część użytkowników szybko sprawdzi kilka najistotniejszych dla nich elementów i po prostu wyłączy to okno.

Kto może być zainteresowany możliwościami tego środowiska? Przede wszystkim osoby, które nigdy do tej pory nie miały kontaktu z Windows 7 czy Vistą. Być może możliwość ?swobodnego? poklikania po interfejsie zachęci kogoś do zakupu najnowszego systemu Microsoftu, a w ten sposób koncern z Redmond osiągnie swój cel. Innym zastosowaniem może być możliwość szybkiego rzucenia okiem, gdzie znajduje się dana funkcja, w momencie, gdy nie mamy dostępu do komputera z Windows 7.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.