Przywracanie plików w Windows 7
Chyba każdy z nas zna to uczucie, gdy przechodzimy do jakiegoś folderu, przeglądamy jego zawartość w poszukiwaniu ważnego dokumentu i nagle okazuje się, że go tam nie ma. Jeszcze tylko kilka nerwowych ruchów myszką i już mamy pewność - plik zaginął. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku, gdy niechcący zmodyfikujemy zawartość pliku. Windows 7 oferuje jednak kilka mechanizmów, które mogą nas uratować z opresji.
Chyba każdy z nas zna to uczucie, gdy przechodzimy do jakiegoś folderu, przeglądamy jego zawartość w poszukiwaniu ważnego dokumentu i nagle okazuje się, że go tam nie ma. Jeszcze tylko kilka nerwowych ruchów myszką i już mamy pewność - plik zaginął. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku, gdy niechcący zmodyfikujemy zawartość pliku. Windows 7 oferuje jednak kilka mechanizmów, które mogą nas uratować z opresji.
Nie mam na celu przekonywania Was do tego, że warto robić kopie zapasowe plików, nad którymi pracujemy, czy nawet całego dysku. Sprawa jest dość oczywista. Przyjrzyjmy się jednak bliżej mechanizmom i sposobom, które mogą pomóc nam w odzyskaniu kopii zapasowej zmodyfikowanego lub zagubionego pliku.
Windows 7 oferuje dwa bardzo istotne rozwiązania, które w krytycznych sytuacjach mogą uratować nas przed wieloma godzinami - zbędnej - dodatkowej pracy.
Domyślna ochrona
Każdy z użytkowników najnowszego systemu Microsoftu powinien wiedzieć, że Windows 7 posiada domyślnie włączoną usługę, której zadaniem jest automatyczne tworzenie kopii zapasowej danych, jakie są gromadzone na partycji systemowej. Cel jest oczywisty - ochrona najistotniejszych (bo przechowywanych na partycji systemowej) danych i umożliwienie sprawnego odzyskania ich w razie jakiejś awaryjnej sytuacji.
Przykładowa sytuacja - załóżmy, że mamy na dysku jakiś bardzo istotny plik. Otwieramy go i okazuje się, że zostały tam wprowadzone jakieś modyfikacje. Opcja "cofania" nie działa, a więc nie pozostaje nam nic innego, jak spróbować przywrócić poprzednią wersję tego konkretnego pliku.
Klikamy PPM na wybrany obiekt, a następnie wskazujemy opcję "Właściwości". W górnej części nowego okna widać kilka kart - nas interesuje przede wszystkim "Poprzednie wersje". Po wybraniu tego panelu powinniśmy zobaczyć listę starszych wersji pliku wraz z informacjami takimi jak np. data modyfikacji.
Do dyspozycji mamy kilka opcji:
- możemy plik otworzyć, przyjrzeć się jego zawartości,
- skopiować go do dowolnej wskazanej przez nas lokalizacji,
- lub przywrócić, zastępując tym samym aktualną wersję pliku.
Zdecydowanie najrozsądniejszą opcją jest skopiowanie pliku do innej lokalizacji - pomoże nam to uniknąć sytuacji, w której odzyskamy zbyt wczesną wersję pliku, co i tak zmuszałoby nas do dodatkowej pracy.
Nasuwa się jeszcze jedno pytanie - co w sytuacji, gdy jakiś plik po prostu zniknął z folderu? Tak naprawdę zachowujemy się identycznie, z tym, że PPM klikamy na folder, który kiedyś zawierał nasz plik. Następnie możemy otworzyć "wersję" folderu, która mogła zawierać plik i kopiujemy go do wybranej lokalizacji.
Warto pamiętać o tym, że taka opcja jest dostępna domyślnie wyłącznie na partycji systemowej. Jeżeli więc chciałbyś mieć możliwość odzyskiwania plików z pozostałych partycji, to musisz ją włączyć ręcznie w innym wypadku czeka Cię niemiła niespodzianka.
Odzyskiwanie plików z kopii zapasowej
Załóżmy jednak, że zależy nam przede wszystkim na przywróceniu zawartości całego folderu, lub wybranych plików z wielu katalogów. Oczywiście powyższa opcja tutaj się nie sprawdzi, dlatego też wcześniej warto zadbać o włączenie mechanizmu kopii zapasowych systemu Windows. Dostępny jest on w Panelu Sterowania -> System i zabezpieczenia -> Kopia zapasowa / Przywracanie.
W sekcji przywracania plików mamy do dyspozycji kilka opcji. W większości wypadków korzystać będziemy z przycisku ?Przywróć moje pliki?. W następnym kroku możemy przeglądać kopię zapasową w poszukiwaniu naszych plików lub całych folderów.
Gdy już znajdziemy wszystkie zaginione obiekty, klikamy przycisk ?Dalej? i określamy, gdzie pliki mają trafić. Do dyspozycji mamy dwie opcje: oryginalna lokalizacja lub też wskazujemy nowe położenie - może to być np. folder ?kopia zapasowa? znajdujący się na pulpicie.
Zdecydowanie lepszą opcją jest ta ostatnia - unikniemy w ten sposób konfliktów nazw, czy przypadkowego nadpisania innych ?dobrych? plików. Następnie możemy ręcznie przenieść obiekty w wybrane ?właściwe? lokalizacje i kontynuować pracę.
Czas niezbędny na przywrócenie (lub odzyskanie) plików zależeć będzie od wielu rzeczy np. od tego, jak wiele elementów wybraliśmy i ile MB albo GB zajmują na dysku. W niektórych sytuacjach do przywrócenia plików niezbędne będzie podanie hasła administratora systemu. Taka potrzeba może wynikać z powodu specyficznej lokalizacji niektórych plików.
Jak widać, Microsoft zadbał o to, aby użytkownicy Windows 7 mogli w awaryjnych sytuacjach posiłkować się natywnymi mechanizmami zabezpieczenia plików. W żadnym wypadku nie należy z tego powodu zaprzestawać regularnego wykonywania kopii zapasowych systemu, czy innych istotnych dokumentów zgromadzonych na dysku twardym.
Źródło: Technet