Pyxa – przenośna konsola do samodzielnego montażu

Pyxa – przenośna konsola do samodzielnego montażu

Konsola Pyxa
Konsola Pyxa
Źródło zdjęć: © Kickstarter/Creoqode
Łukasz Michalik
06.11.2019 11:31, aktualizacja: 09.03.2022 08:52

Szukasz przenośnej konsoli? Obok dominującego na rynku sprzętu Nintendo warto przyjrzeć się nieco bardziej niszowym konstrukcjom. Jedną z nich jest przenośna konsola Pyxa. Choć nie imponuje parametrami, jej kluczowym atutem jest coś innego, niż tylko moc obliczeniowa.

Myślisz „przenośna konsola”, mówisz „Nintendo”. Japoński koncern od lat dominuje na rynku przenośnej rozrywki i zdeklasował konkurentów. Jak nawiązać z nim walkę, gdy Nintendo Switch wydaje się bezkonkurencyjne? Twórcy konsoli wpadli na nietypowy pomysł – ich sprzęt dociera do użytkowników w kawałkach i trzeba go samodzielnie złożyć.

Jak zapewnia pomysłodawca urządzenia, londyńska firma Creoqode, montaż konsoli nie wymaga żadnych narzędzi ani wiedzy z zakresu elektroniki, bo sprzęt składamy z gotowych „klocków”. Samo przygotowanie sprzętu do działania to jednak dopiero połowa sukcesu.

Konsola Pyxa rozłożona na części
Konsola Pyxa rozłożona na części© Kickstarter

Konsola składana z klocków

Możemy wprawdzie skorzystać z preinstalowanych gier, ale możemy również napisać własne. Tę właśnie funkcję podkreśla producent konsoli, przedstawiając konsolę Pyxa jako doskonałą pomoc w nauce programowania i tworzenia własnych gier.

Konsola Pyxa
Konsola Pyxa© Kickstarter/Creoqode

Pyxa została wyposażona w ekranik o rozdzielczości 128 × 160 pikseli i typowej dla tanich wyświetlaczy, 18-bitowej głębi kolorów. Jej sercem jest mikrokontroler ATmega328P, a urządzenie zostało wyposażone także w niewielki głośnik i gniazdo kart micro SD. Uzupełnieniem specyfikacji jest akumulator o pojemności 600 mAh, pozwalający na 4 godziny zabawy.

Bardziej cenimy to, co sami zbudowaliśmy

Wróćmy jednak na moment do samodzielnego składania konsoli. Jaki w tym sens? Możemy przypuszczać, że to sposób na wyróżnienie się – bez tego detalu Pyxa byłaby po prostu jedną z wielu podobnych konsol, oferowanych za grosze choćby na chińskich platformach handlowych.

Creoqode PYXA | DIY Game Console

Z drugiej strony warto pamiętać o mechanizmach, na których swoją popularność i pozycję zbudowała szwedzka IKEA – użytkownicy bardziej cenią i lubią sprzęty, które złożyli własnoręcznie. Może tak będzie również i w przypadku tej konsoli?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)