QLED - co to jest? Technologia w telewizorach bez tajemnic

QLED to jeden z najczęściej spotykanych skrótów w świecie technologii. Ten rodzaj telewizorów, który spopularyzował Samsung, robi niemałą furorę. Warto więc wiedzieć, przy zakupie odbiornika, czym się te odbiorniki wyróżniają i kiedy najlepiej się sprawdzą.

QLED - co to jest? Technologia w telewizorach bez tajemnic
Źródło zdjęć: © Phil Holland ("Quantum Flows")
Jakub Krawczyński

Warto pamiętać

Potocznie często zdarza się używać określenia "telewizor LED", ale nie jest ono do końca poprawne/precyzyjne. Tak naprawdę matryca użyta w tego typu telewizorze to LCD, natomiast moduł LED odpowiada za podświetlenie ekranu.

Telewizory QLED to nic innego jako odbiorniki z matrycą (panelem) LCD i modułem podświetlenia LED, ale z dodatkowym filtrem kropek kwantowych. Ta ostatnia z technologii zwie się po angielsku Quantum Dot, a więc QLED to nazwa która łączy w sobie kropki kwantowe oraz podświetlenie LED.

Kropki kwantowe - jak działają?

Kropki kwantowe służą przede wszystkim do tego, abyśmy mogli uzyskać w telewizorach LCD/LED lepsze kolory. Są to małe cząsteczki, o średnicy do 10 nm, które reagują na oświetlenie. Gdy zostaną naświetlone emitują światło w różnych kolorach. Ostatecznie dzięki temu całemu procesowi potrafią uzyskać bardziej nasycone barwy, niż diody LED wraz z kolorowymi filtrami.

Różne właściwości kropek kwantowych w zależności od oświetlenia
Różne właściwości kropek kwantowych w zależności od oświetlenia© Crystalplex

W procesie produkcyjnym kropki kwantowe umieszcza się w specjalnym filtrze, który następnie nakłada się na matrycę LCD. Telewizory QLED są więc tak naprawdę telewizorami LCD z owym filtrem z kropkami kwantowymi.

Kropki kwantowe w technologii QLED pozwalają obejść ograniczenia technologii LED używanej do podświetlania matryc. LED bardzo słabo radzi sobie z generowaniem białego światła, jak również nie dostarcza zbyt dokładnie odwzorowanych kolorów.

Quantum Dots as Fast As Possible

QLED: telewizory - zalety, charakterystyka i wady

Telewizory QLED to odbiorniki o rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z obsługą technologii HDR. Wyróżniają się przede wszystkim najlepiej nasyconymi kolorami ze wszystkich dostępnych typów TV na rynku, co jeszcze bardziej uwydatni moc HDR-u, który m.in. poszerza paletę barw.

Oprócz tego, modele ze średniej i wysokiej półki odznaczają się bardzo wysoką jasnością. Nadają się więc do użytku także za dnia w jasnym pomieszczeniu, a więc gdy wpada do niego światło słoneczne i nie trzeba się nadmiernie martwić zaciemnieniem.

Telewizory QLED - zalety

  • Rewelacyjne, najlepsze w swojej klasie kolory
  • Bardzo wysoka maksymalna jasność ekranu
  • Świetnie radzą sobie z materiałami HDR (szczególnie te z wyższej półki)
  • Idealnie nadają się także do oglądania filmów/seriali w świetle dziennym

Oczywiście, nie ma technologii w telewizorach idealnej i każda daje "coś za coś". W przypadku telewizorów QLED nie uzyskamy najwyższego możliwego poziomu czerni i kontrastu. Całe szczęście w ostatnim czasie producenci, w tym Samsung, poczynili wiele kroków aby w modelach z najwyższej półki te parametry ulepszyć.

Po drugie, kąty widzenia w telewizorach QLED nie będą także najszerszymi na rynku. Tutaj podobnie jak z czernią i kontrastem - w najnowszych modelach ze średniej i wyższej półki powinny one zadowolić także bardzo wymagających widzów, ale obiektywnie ujmując są rodzaje matryc, które wypadają na tym polu lepiej (np. OLED).

Kto produkuje telewizory typu QLED?

Firma Samsung jako pierwsza wprowadziła technologię QLED do swoich telewizorów w 2017 roku. Co ciekawe, kropek kwantowych jako pierwsze użyło Sony w 2013, ale nie zdecydowało się na taką nazwę.

W roku 2017 z ramienia Samsunga powstało także stowarzyszenie QLED Alliance, zrzeszające firmy takie, jak TCL, Hisense i Vizio (popularny producent w USA). W praktyce oznacza to, że ci trzej producenci, na licencji Samsunga, także sprzedają odbiorniki typu QLED.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.