Samsung QLED najlepszym przyjacielem PS5 i Xbox Series X? - patrzymy ile w tym racji

Samsung QLED najlepszym przyjacielem PS5 i Xbox Series X? - patrzymy ile w tym racji

Samsung QLED najlepszym przyjacielem PS5 i Xbox Series X? - patrzymy ile w tym racji
Źródło zdjęć: © Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński
19.05.2020 13:34, aktualizacja: 08.03.2022 15:27

Firma Samsung niedawno chwaliła się tym, że ich telewizory 4K i 8K QLED z 2020 są "najlepszymi przyjaciółmi nowych konsol", czyli nadchodzącego PlayStation 5 i Xbox Series X. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej deklaracji i ustalić, ile w niej prawdy.

W tym momencie niemożliwe jest oczywiście przetestowanie konsol Xbox Series X i PS5, aczkolwiek są pewne fundamentalne aspekty, do których można się odnieść. Nie wymagają one nawet testów, tylko odniesienia się na sucho do specyfikacji. I na nich właśnie się skupimy.

[b]Większość funkcji jest ściśle powiązana ze standardem HDMI 2.1 i jest jego częścią, dlatego HDMI 2.1 jest zresztą wymienione w pierwszej kolejności.[/b]

PlayStation 5 i Xbox Series X - najważniejsze funkcje telewizorów pod nowe konsole

[b]Funkcjonalność Samsung [url=https://gadzetomania.pl/61693,qled-co-to-jest-tv-technologia-bez-tajemnic]QLED[/url] 2020:[/b] Porty HDMI 2.1 w telewizorach QLED 2020 zapewnią obraz w 4K i w 120 klatkach na sekundę

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Tak (LG od 2019, Sony od 2020)

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] Tak samo

120 FPS przy jednoczesnej rozdzielczości 4K będzie już możliwe na nowej generacji konsol. Nie w każdej grze, ale w części – tak. Pierwszym potwierdzonym tytułem w 120 FPS jest Dirt 5. Dlatego HDMI 2.1 zabezpieczy nas na przyszłość.

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] Automatyczny Tryb Gry po wykryciu włączonej konsoli dostosuje ustawienia telewizora i zaproponuje najlepsze ustawienia do gry.

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Tak (LG od 2019, Sony od 2020)

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] Tak samo

ALLM (Auto Low Latency Mode) to przydatna funkcja. Gdy przełączamy się na port HDMI, do którego podpięliśmy konsola, telewizor sam przestawi się w Tryb Gry. To on optymalizuje wyświetlanie obrazu, tak aby były jak najmniejsze opóźnienia kontrolera, co przekłada się na zwiększony komfort gry.

Telewizor Samsung QLED Q90T i konsola Xbox One X
Telewizor Samsung QLED Q90T i konsola Xbox One X© Jakub Krawczyński

Ten Automatyczny Tryb Gry przy okazji wie, że gdy na konsoli odpalimy np. Netflixa albo film z płyty Blu-ray, że nie jest to gra i wtedy wyłączy Tryb Gry (bo on akurat nie służy filmom, obniża poziom szczegółów).

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] telewizory QLED 2020 zapewniają niewyczuwalny, niski input lag.

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Tak

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] W teorii minimalnie gorzej, w praktyce: w najlepszych modelach konkurentów z grubsza podobnie / tak samo.

Input lag to czas opóźnienia, który mija od przekazania sygnału z naszego pada do odświeżenia tego ruchu na ekranie. Im niższy input lag tym dla graczy lepiej.

Granica poniżej 15 ms to już świetny wynik, gdzie będzie on niezauważalny (w branży akceptowalna wartość jest do ok. 25 ms).

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] AMD Freesync zapewni płynny obraz bez efektu "rozcinania" ramek obrazu.

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Tak (LG), które od 2019 wprowadziło HDMI VRR (dla konsol i PC) oraz Nvidia G-Sync (dla PC) oraz od 2020 dodało AMD FreeSync (identyczny standard, co u Samsunga).

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b]Tak samo. Rozwiązanie użyte w telewizorach LG jest przeznaczone zarówno dla komputerów PC, jak i konsol.

AMD FreeSync jest typem technologii Variable Refresh Rate (VRR) i jest przydatną funkcją z dwóch względów.

Po pierwsze eliminuje ona efekt rozrywania ramek obrazu, który występuje, gdy gra "broni się" przed spadkiem płynności. Po drugie, gdy faktycznie dochodzi do spadków płynności, to FreeSync eliminuje tzw. "judder", czyli poczucie "rwania" ruchów postaci przez nas sterowanej w grze.

Ta technologia doskonale pomaga, gdy gra nie osiąga pełnych 60 FPS, a zamiast tego skacze między 45 a 50 FPS.

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] Obsługa [url=https://gadzetomania.pl/61469,co-to-hdmi-arc-earc-i-czemu-warto-z-tego-korzystac]HDMI eARC[/url]

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Tak (LG od 2019, wybrane modele Sony i Panasonic od 2020)

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] Tak samo

HDMI eARC to ważna z punktu widzenia audio funkcja. Szerzej o niej pisaliśmy w tym artykule. Zapewnia ona bezstratny dźwięk najwyższej jakości z Dolby Atmos, który możemy uzyskać na filmach wydanych na płytach 4K Ultra HD Blu-ray.

Zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5 będą miały czytniki płyt 4K Blu-ray. Dlatego jeśli nam na doznaniach kinowych i audiofilskich zależy, eARC jest bardzo ważny.

Obraz
© Jakub Krawczyński

Ani kabel koaksjalny ani optyczny nie są w stanie zapewnić żadnej formy Dolby Atmos (HDMI ARC oferuje stratną wersję Dolby Atmos z Dolby Digital Plus) ze względu na ograniczoną przepustowość.

Ponadto sprzęt audio zgodny z eARC najczęściej jest zgodny też z HDMI 2.1, a tym samym podłączając go pod HDMI eARC zachowujemy wszystkie bajery typu Variable Refresh Rate, Automatyczny Tryb Gry, a także sterowanie menu konsoli pilotem (w wybranych sprzętach) i wiele innych.

Rzeczy mniejszej wagi

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] Poprawianie jakości obrazu w Trybie Gry (Real Game Enhancer Plus)

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Nie do końca.

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] To zależy.

Większość konkurencji z panelami LCD nie ma takich technologii. Jednakże telewizory typu OLED w Trybie Gry zachowują bardzo dużo detali obrazu i tego rozwiązania akurat nie potrzebowały.

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020[/b]: Dodatkowe upłynnianie obrazu w Trybie Gry

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Nie do końca.

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] Nie, ale w kontekście nowej generacji nie powinno to mieć znaczenia.

W nowej generacji obraz w 60 klatkach na sekundę będzie znacznie częściej standardem, dlatego to będzie miało mniejsze znaczenie.

Rozwiązanie Game Motion Plus Samsunga faktycznie mogło być przydatne w obecnej generacji konsol (PS4/Xbox One) przy grach w 30 FPS-ach: dzięki niemu optycznie mieliśmy poczucie obrazu niczym w około 45 FPS-ach, bez dodawania dużej ilości input lagu.

[b]Funkcjonalność Samsung QLED 2020:[/b] Funkcja [url=https://press-start.com.au/features/2020/01/13/samsungs-new-multi-view-tv-feature-is-a-game-changer/]Game Multi-View[/url] to wygodny sposób na doskonalenie umiejętności lub pokonanie impasu – dzieląc ekran można jednocześnie grać i oglądać na YouTube film instruktażowy lub wymieniać informacje z innymi graczami.

[b]Czy mamy to u konkurencji?[/b] Nie. Inni producenci mają tryby "obrazu w obrazie", ale nie z taką funkcjonalnością

[b]Czy konkurencja robi to lepiej?[/b] Nie, Game Multi-View jest bardziej rozbudowane.

Jest to faktycznie ciekawa funkcja, przypominająca usunięty z czasem tryb Snap z konsoli Xbox One. Jednakże nie musi ona być przydatna dla każdego, dlatego wymieniłem ją jako ciekawostkę na samym końcu. Mogłaby się okazać pomocna, gdy szukamy podpowiedzi w momencie "zacięcia się" w jakiejś grze.

Jakim jesteś graczem?

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, w której pytamy, czy gracie? W co? I jak często? Czy jesteście graczami niedzielnymi, czy profesjonalnymi? Podzielcie się z nami swoją opinią. Czekamy na Wasze odpowiedzi.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)