Railgun GR‑1 Anvil. Przełomowa broń trafiła na rynek cywilny
Railgun, nazywany także działem szynowym, to broń, nad która pracuje wiele armii świata. Okazuje się, że zanim trafi na pola bitew, skorzystają z niej użytkownicy cywilni. Pierwsza broń, będąca niewielkim, ręcznym railgunem, trafiła już do sprzedaży.
23.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:51
Railgun to broń, która do wyrzucenia pocisku wykorzystuje nie energię gazów prochowych, ale elektromagnetyzm. Po dostarczeniu energii metalowy pocisk jest wypychany przez pole magnetyczne z bardzo dużą prędkością, sięgającą Mach 8.
Dzięki temu nawet niewielki pocisk ma bardzo dużą energię kinetyczną i może niszczyć różne obiekty bezpośrednim uderzeniem, bez potrzeby stosowania skomplikowanej i drogiej, wybuchowej głowicy.
Wszystko to sprawia, że railguny uznawane są za broń przyszłości – pociski do nich będą małe i tanie, a koszt ich wystrzelenia będzie ograniczony do zużytego w tym celu prądu.
Armia rezygnuje z railguna
W teorii brzmi to bardzo obiecująco, ale w praktyce rodzi szereg problemów technologicznych. Są one na tyle poważne, że np. pracująca nad railgunami armia amerykańska utopiła w nieudanym projekcie pół miliarda dolarów.
Lata prac badawczych zostały przekreślone decyzją o zakończeniu programu i skupieniu sią na innych, mniej futurystycznych rozwiązaniach.
GR-1 Anvil - komercyjny railgun
Okazuje się jednak, że to, co nie udało się wojskowym, ma szansę zagościć w rękach cywilów. Do sprzedaży trafił bowiem pierwszy komercyjny railgun o nazwie GR-1 (Gauss Rifle 1). Broń jest dziełem firmy Arcflash Labs, założonej przez byłych oficerów amerykańskiego lotnictwa.
After Gunpowder
GR-1 jest zasilana litowo-polimerowym akumulatorem i waży około 10 kg. Charakterystyka GR-1 pozwala na wykorzystanie szerokiego wachlarza amunicji – to metalowe obiekty o średnicy od 11 do 12,6 mm i długości od 30 do 52 mm.
Jak twierdzi producent, broń jest w stanie rozpędzić pociski do około 200 stóp na sekundę (ok 60 m/s). Nie jest to imponujący wynik – energia pocisku sięga 100 dżuli. To znacznie mniej, niż w przypadku słabej amunicji .22LR. Cena GR-1 w przedsprzedaży została ustalona na 3375 dol.