Raport: fotowoltaika w Polsce droższa niż na Zachodzie!

Fotowoltaika w Polsce stale się rozrasta. Niestety według raportu EUPD Research, Polacy przepłacają za instalacje fotowoltaiczne w porównaniu z mieszkańcami krajów Europy Zachodniej.

Raport: fotowoltaika w Polsce droższa niż na Zachodzie!

21.05.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:18

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, fotowoltaika cieszy się w Polsce największą popularnością. Jesteśmy zachęcani do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i kuszeni dotacjami, które poprawiają opłacalność całego przedsięwzięcia. Okazuje się jednak, że ze względu na nawyki instalatorów inwestorzy z Polski płacą więcej niż by mogli.

EUPD Research informuje, że 56 proc. kupowanych przez firmy instalatorskie modułów fotowoltaicznych jest zamawianych z wyspecjalizowanych w tej dziedzinie hurtowniach. 41 proc. modułów pochodzi bezpośrednio od producentów. Dla porównania w Hiszpanii proporcje te wynosiły 47 do 43 proc.

Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w Polsce
Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w Polsce© www.eupdresearch.com

Wzrost cen komponentów fotowoltaicznych niepokoi instalatorów. W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu konkurencji na polskim rynku.

Sytuacja na rynku fotowoltaiki jest niekorzystna dla inwestorów

Dlaczego tak siędzieje? Dodatkowy pośrednik między producentem a instalatorem oznacza wzrost kosztów, które są przenoszone na odbiorców końcowych. Dla nich najkorzystniej byłoby, gdyby firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych zwiększyły ilość zamówień bezpośrednio u producenta.

Wzór czerpać z Zachodu

Tym tropem poszły firmy działające na przykład we Włoszech czy Hiszpanii, gdzie liczba zamówień modułów fotowoltaicznych od producentów zwiększa się w porównaniu z latami ubiegłymi.

Możliwe, że zmiana strategii zakupowej instalatorów zwiększyłaby udział paneli produkowanych w Polsce względem zagranicznej konkurencji, a przy okazji uczyniłaby inwestycję w przydomową elektrownie słoneczną nieco bardziej opłacalną.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.