Raport: fotowoltaika w Polsce droższa niż na Zachodzie!

Raport: fotowoltaika w Polsce droższa niż na Zachodzie!

Raport: fotowoltaika w Polsce droższa niż na Zachodzie!
21.05.2021 11:27, aktualizacja: 21.05.2021 15:14

Fotowoltaika w Polsce stale się rozrasta. Niestety według raportu EUPD Research, Polacy przepłacają za instalacje fotowoltaiczne w porównaniu z mieszkańcami krajów Europy Zachodniej.

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, fotowoltaika cieszy się w Polsce największą popularnością. Jesteśmy zachęcani do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i kuszeni dotacjami, które poprawiają opłacalność całego przedsięwzięcia. Okazuje się jednak, że ze względu na nawyki instalatorów inwestorzy z Polski płacą więcej niż by mogli.

EUPD Research informuje, że 56 proc. kupowanych przez firmy instalatorskie modułów fotowoltaicznych jest zamawianych z wyspecjalizowanych w tej dziedzinie hurtowniach. 41 proc. modułów pochodzi bezpośrednio od producentów. Dla porównania w Hiszpanii proporcje te wynosiły 47 do 43 proc.

Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w Polsce
Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w Polsce© www.eupdresearch.com

Wzrost cen komponentów fotowoltaicznych niepokoi instalatorów. W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu konkurencji na polskim rynku.

Sytuacja na rynku fotowoltaiki jest niekorzystna dla inwestorów

Dlaczego tak siędzieje? Dodatkowy pośrednik między producentem a instalatorem oznacza wzrost kosztów, które są przenoszone na odbiorców końcowych. Dla nich najkorzystniej byłoby, gdyby firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych zwiększyły ilość zamówień bezpośrednio u producenta.

Wzór czerpać z Zachodu

Tym tropem poszły firmy działające na przykład we Włoszech czy Hiszpanii, gdzie liczba zamówień modułów fotowoltaicznych od producentów zwiększa się w porównaniu z latami ubiegłymi.

Możliwe, że zmiana strategii zakupowej instalatorów zwiększyłaby udział paneli produkowanych w Polsce względem zagranicznej konkurencji, a przy okazji uczyniłaby inwestycję w przydomową elektrownie słoneczną nieco bardziej opłacalną.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)