Recykling paneli fotowoltaicznych. Mogą znów produkować prąd
Recykling paneli fotowoltaicznych to temat, o którym nie mówi się w Polsce zbyt często, ponieważ elektrownie słoneczne w naszym kraju są bardzo młode. Naukowcy z Singapuru przyjrzeli się jednak temu tematowi. Wiedzą, jak generować prąd ze starych modułów. Jak to działa?
Kwestia recyklingu paneli fotowoltaicznych będzie istotna za kilkadziesiąt lat. Ich żywotność sięga około trzech dekad, w związku z czym obecna popularność farm fotowoltaicznych przełoży się na duże ilości surowców do przetworzenia. Prognozuje się, że do 2030 roku będzie do 8 milionów ton odpadów, a do 2050 80 ton.
Nad kwestią skutecznego recyklingu paneli pochylili się naukowcy z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Opracowali oni technologię, która pozwala na takie przetworzenie zużytych modułów fotowoltaicznych, które pozwoli na ponowne wykorzystanie ich jako źródła energii elektrycznej.
Opracowana przez naukowców metoda pozwala na przerobienie starych paneli fotowoltaicznych w wysokowydajny materiał termoelektryczny do zbierania energii, który pochłania ciepło i przekształca je w energię elektryczną. Szczegóły badań opisano w serwisie Interesting Engineering.
Najważniejszą kwestią jest skład paneli fotowoltaicznych. Składają się one przede wszystkim z krzemu, miedzi, srebra i ołowiu. Jednak krzem stanowi ok. 90 proc. całości. Bywa on zanieczyszczony, przez co nie da się przetworzyć go na pełnowartościowe ogniwa fotowoltaiczne.
W związku z tym stare ogniwa przetwarzane są na drobny proszek. Pozwala to nadać krzemowi właściwości termoelektrycznych. Następnie dodano proszek z fosforu i germanu, co pozwoliło na poprawę właściwości całości. Kolejnym krokiem było spiekanie plazmowe w wysokiej temperaturze.
W efekcie działań naukowców powstał materiał, który pozwala na pochłanianie ciepła i przetwarzanie go na energię elektryczną. Może być to jeden ze sposobów na wydajne wykorzystanie odpadów z fotowoltaiki w przyszłości.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii