Ręka sztuczna, ale czuje

Międzynarodowe konsorcjum naukowe opracowało inteligentną protezę, która pozwala pacjentowi odnosić wrażenia dotykowe. Może ona poprawić znacznie komfort życia ludzi z amputowanymi dłońmi.

Ręka sztuczna, ale czuje
Henryk Tur

30.05.2010 12:04

Międzynarodowe konsorcjum naukowe opracowało inteligentną protezę, która pozwala pacjentowi odnosić wrażenia dotykowe. Może ona poprawić znacznie komfort życia ludzi z amputowanymi dłońmi.

Najważniejszym zadaniem, stojącym przed zespołem kierowanym przez dr Sebeliusa z Uniwersytetu Lund, było opracowanie neuronalnego interfejsu, pozwalającemu skomunikować protezę z mózgiem. Jego podstawą są elektrody owijające się wokół nerwów. Wszczepione do obwodu nerwowego sprawiają, że mózg otrzymuje informację o dokonywanej akcji, przez co impulsy przekazane zostają do elektrody na powierzchni skóry ręki i stymulują silniczki protezy do działania. Można więc powiedzieć, że pacjent steruje protezą za pomocą myśli!

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/05/AIHand.jpg)

Drugim ważnym etapem projektu było opracowanie systemu odbioru wrażeń zmysłowych. Ostatecznie rozwiązano ten problem przez umieszczenie czterdziestu czujników. Udało się też zmapować na skórze przedramienia punkty odpowiadające palcom dłoni. W ten sposób powstał system sensorycznego sprzężenia zwrotnego. Na razie jednak proteza jest zawodna i wymaga licznych dopracowań. Prace jednak cały czas trwają. Zaczęły się w 2006 roku, zaś ich koniec powinien nastąpić już w najbliższych latach.

ZDJĘCIA ILUSTRUJĄCE TEN WPIS SĄ PRZYKŁADOWE. TO NIE JEST OMAWIANA PROTEZA.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.