Rewolucja w produkcji energii. Jest nowy sposób
Zespół badawczy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii ogłosił, że osiągnął przełom, opracowując innowacyjną, hybrydową metodę wytwarzania energii. Prezentują nawet wstępne koncepcje jej zastosowania poza ścianami laboratorium.
06.02.2024 15:08
Trudno jest sobie wyobrazić obecny świat bez dostępu do energii - scenariusz, który często znajdujemy w fabułach filmów science fiction, seriali czy gier RPG o tematyce postapokaliptycznej. Wobec tego, nieustanne dążenie do odkrycia nowych metod jej pozyskania wydaje się być oczywistością. Metoda zaproponowana przez naukowców z Korei wyróżnia się na tle dotychczasowych rozwiązań.
Za sprawą synergii efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych, grupa pod kierunkiem dr. Hyun-Cheol Songa i dr. Sunghoon Hura stworzyła unikatowy system zdobywania energii. Zapewniają, iż jego wykorzystanie pozwala na zwiększenie wydajności produkcji energii o więcej niż 50 procent w stosunku do innych dostępnych metod.
Jest to pierwszy przypadek udanego połączenia technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych w jednym, hybrydowym rozwiązaniu do produkcji energii. Nowo opracowany system łączy w sobie najlepsze cechy obu technologii, eliminując jednocześnie ich słabości, co umożliwia osiągnięcie optymalnych rezultatów w środowiskach generujących wibracje i ciepło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperymenty terenowe, w tym te przeprowadzone z użyciem urządzeń IoT i silników samochodowych, mają na celu weryfikację, czy nowo opracowany system wymaga dalszych modyfikacji, czy jest już gotowy do działania w warunkach niestabilnych, charakteryzujących się niejednolitymi wibracjami lub zmianami temperatury.
"Badanie potwierdza, że hybrydowy system pozyskiwania energii może być niezawodnie stosowany w naszym prawdziwym życiu. Potwierdziliśmy jego skuteczność w miejscach, w których ciepło i wibracje istnieją razem, takie jak silniki samochodowe, i obecnie planujemy budowę systemu, który można zastosować w zakładach fabrycznych lub silnikach maszyn budowlanych, które są trudne do zasilania" - powiedział dr Sunghoon Hur, główny badacz Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii.