Robo-pies snajperski. Obawy badaczy się spełniają

Robo-pies snajperski. Obawy badaczy się spełniają

Robo-pies snajperski
Robo-pies snajperski
Źródło zdjęć: © Ghost Robotics
Przemysław Juraszek
13.10.2021 15:18, aktualizacja: 14.10.2021 12:19

Dotychczas powstające robo-psy były niegroźne, ale najnowszy okaz jest bardziej zabójczy niż te znane z serialu "Black Mirror". Maszyna z zamontowanym na grzbiecie karabinem snajperskim to uosobienie obaw badaczy przeciwnych niekontrolowanemu rozwojowi sztucznej inteligencji.

Na odbywających się aktualnie amerykańskich targach AUSA 2021 sporo firm prezentuje swoje wynalazki. Niewątpliwie najciekawszym jest robo-pies snajperski powstały w wyniku współpracy firm: SWORD International i Ghost Robotics.

Moduł bojowy

Firma SWORD International zapewnia moduł uzbrojenia o nazwie Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR), którego masa według producenta wynosi 7,7 kg. Środkiem rażenia jest karabin snajperski zasilany nabojem 6,5 Creedmoor. Jest on bardzo ceniony przez cywilnych strzelców długodystansowych, a od 2018 roku został przyjęty jako nowa amunicja snajperska przez USSOCOM (dowództwo amerykańskich jednostek specjalnych).

Moduł uzbrojenia SPUR
Moduł uzbrojenia SPUR© SWORD International

Pozwala on skutecznie razić cele oddane o 1,2 km, a niewątpliwie pomocnym w tym celu będzie wbudowany celownik optyczny z 30-krotnym przybliżeniem. Ponadto system SPUR pozwala zdalne rozładowanie, zabezpieczenie broni oraz na ewentualne usuwanie zacięć. Możliwe jest też przezbrojenie systemu w karabin zasilany amunicją kal. 7,62x51 mm NATO, a świadomość sytuacyjną zapewnia kamera termowizyjna Teledyne Flir Boson o rozdzielczości 640X512 pikseli i 18-stopniowym polu widzenia. Moduł można zastosować nośnikach lądowych lub powietrznych.

Nośnik

Na targach była prezentowana opcja lądowa w formie robo-psa Quadrupedal Unmanned Ground Vehicles (Q-UGV) od Ghost Robotics. Jest to bardzo podobna konstrukcja do tej z Boston Dynamics, ale tutaj twórcy przekonują, że ich rozwiązanie jest szybsze, bardziej wytrzymałe, prostsze w integracji i znacznie łatwiejsze w obsłudze w porównaniu z konkurencją. Q-UGV podobno potrafi też sam wstać jeśli się wywróci, a sam fakt zastosowania czteronożnej platformy wynika z tego, że ma ona o wiele lepsze właściwości trakcyjne w trudnym terenie niż nawet jakiekolwiek podwozie gąsienicowe. Ponadto czteronożna opcja jest też szybsza i cichsza.

Q-UGV w terenie
Q-UGV w terenie© Ghosts Robotics

Zastosowanie

Robo-pies snajperski będzie idealnym kandydatem do zwiadu na tyłach wroga oraz znacznie tańszą i mniej ryzykowną opcją eliminowania krytycznych celów niż wysyłanie w teren pary snajperskiej z jednostek specjalnych. Ponadto w przeciwieństwie do człowieka, robo-pies będzie łatwiejszy do ukrycia, nie będzie go dotykało zmęczenie oraz będzie mógł czuwać na stanowisku przez dni lub może nawet tygodnie w oczekiwaniu na odpowiednią okazję do oddania strzału. Możliwe, że z czasem powstanie też wersja wyposażona w panele fotowoltaiczne pozwalające ładować go w trybie czuwania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)