Robot Fujitsu studentem uniwersytetu w Tokio? Do 2021 ma zdać egzamin na studia

Fujitsu ogłosiło rozpoczęcie niezwykłego projektu. Jego celem jest stworzenie robota, który konkurując z ludźmi, zda egzamin i dostanie się na słynący z surowych kryteriów naboru Uniwersytet Tokijski.

Czy w 2021 roku robot Fujitsu dostanie się na studia? (Fot. Chilloutpoint.com)
Czy w 2021 roku robot Fujitsu dostanie się na studia? (Fot. Chilloutpoint.com)
Łukasz Michalik

11.09.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:01

Fujitsu ogłosiło rozpoczęcie niezwykłego projektu. Jego celem jest stworzenie robota, który konkurując z ludźmi, zda egzamin i dostanie się na słynący z surowych kryteriów naboru Uniwersytet Tokijski.

Ostatnio pisałem o sztucznej inteligencji głównie w kontekście militariów, jak autonomiczny dron X-47B czy humanoidalny robot PETMAN. Technologia pozwalająca maszynie na zastąpienie człowieka może mieć jednak znacznie bardziej pokojowy wymiar, czego przykładem jest najnowszy projekt Fujitsu.

Zespół naukowców japońskiej firmy we współpracy z National Institute of Informatics (NII) chce opracować robota, który będzie w stanie przystąpić do egzaminu i dostać się na Uniwersytet Tokijski (Todai). Projekt zakłada, że robot, którego od nazwy uczelni nazwano Todai, będzie korzystał z tych samych źródeł co inni kandydaci.

W praktyce oznacza to, że robot po usłyszeniu lub odczytaniu zadania będzie w stanie wyodrębnić z języka naturalnego kluczowe informacje i problem do rozwiązania. Następnie przekształci te dane tak, by mogły być dalej przetwarzane przez komputer, a na końcu, co wydaje się najmniej skomplikowane, znajdzie rozwiązanie.

Schemat działania Todai (Fot. Fujitsu.com)
Schemat działania Todai (Fot. Fujitsu.com)

To, co można zapisać w postaci kilku punktów, stanowi jednak ogromne wyzwanie – Fujitsu podkreśla problem, jakim jest przekształcanie przez robota zadań tworzonych z myślą o ludziach w taki sposób, by były zrozumiałe dla maszyny.

Nadrzędnym celem, do którego dąży zespół naukowców Fujitsu, jest zbudowanie takiego robota, który byłby w stanie dostać się na studia. Maszyna ma przeczytać zadania, zrozumieć ich treść, a następnie poradzić sobie z egzaminem pozwalającym na zostanie studentem Uniwersytetu Tokijskiego, który słynie z ostrej selekcji studentów i bardzo trudnych egzaminów.

Zespół Fujitsu planuje osiągnąć swój cel do 2021 roku.

Źródło: Fujitsu

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.