Zbudowali terminatora. Powstają autonomiczne humanoidalne roboty [wideo]

To musiało w końcu nastąpić. Choć przez długie lata wizja humanoidalnych maszyn poruszających się podobnie do człowieka była domeną fantastyki naukowej, rozwój technologii sprawił, że pomysł zaczął przybierać coraz realniejsze kształty. Poznajcie robota opracowanego przez DARPA i Boston Dynamics w ramach projektu PETMAN.

PETMAN - humanoidalny robot Boston Dynamics (Fot. BostonDynamics.com)
PETMAN - humanoidalny robot Boston Dynamics (Fot. BostonDynamics.com)
Łukasz Michalik

To musiało w końcu nastąpić. Choć przez długie lata wizja humanoidalnych maszyn poruszających się podobnie do człowieka była domeną fantastyki naukowej, rozwój technologii sprawił, że pomysł zaczął przybierać coraz realniejsze kształty. Poznajcie robota opracowanego przez DARPA i Boston Dynamics w ramach projektu PETMAN.

Przez długie lata jedynym sensownym rozwiązaniem dla robotów wydawało się podwozie gąsienicowe, jednak imponujący równowagą Big Dog pokazał, że zastosowanie sztucznych nóg jest nie tylko możliwe, ale też znacznie zwiększa zdolność pokonywania przeszkód.

Naturalnym następstwem tego kierunku rozwoju jest zastąpienie czworonożnego robota maszyną dwunożną, wielkością i kształtem możliwie zbliżoną do człowieka. O ile samo skonstruowanie takiego urządzenia nie nastręcza dzisiaj większego problemu (przy okazji zobaczcie robota precyzyjnie odtwarzającego ludzką mimikę), dużo ambitniejszym zadaniem jest zapewnienie mu mobilności i autonomii.

Kilka tygodni temu opisywałem kolejny etap prób bezzałogowego samolotu X-47B. Ta przełomowa konstrukcja to na razie demonstrator technologii, który z czasem ma przekształcić się w autonomiczny, bezzałogowy samolot bojowy. Wyzwanie, jakie stoi przed konstruktorami maszyny, walczącej na ziemi wspólnie z żołnierzami, jest jednak o wiele bardziej skomplikowane – w tym przypadku skokowo rośnie liczba informacji, które robot musi przeanalizować. Choć do osiągnięcia celu jeszcze bardzo daleko, zrobiono już kolejny, całkiem spory krok w tym kierunku.

Jak to zwykle bywa z najnowocześniejszymi technologiami, i tym razem jest to przedsięwzięcie współfinansowane przez DARPA. Agencja zainwestowała 10 mln dol. w projekt PETMAN firmy Boston Dynamics (to tam skonstruowano Big Doga), którego celem jest opracowanie humanoidalnego robota.

Jak przystało na wyrafinowane systemy opracowywane na potrzeby amerykańskiej armii, również i w tym przypadku DARPA upiera się, że idealnym zastosowaniem dla takiego robota są misje humanitarne. Co więcej, roboty tego typu mają znaleźć zastosowanie również w policji, np. podczas tłumienia zamieszek, a w wykonywaniu zadań ma mu pomagać rozbudowany system komunikacji, uwzględniający np. porozumiewanie się slangiem.

PETMAN steps up for humanoid robot challenge Video Reuters

Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób robot zostanie wykorzystany, trzeba przyznać, że już na obecnym etapie rozwoju robi kolosalne wrażenie. Robot jest już w stanie poradzić sobie z wyzwaniem, jakie stanowią schody, potrafi schylać się i kucać, a nawet robić pompki. Do pełni szczęścia brakuje mu chyba tylko podskoków.

Maszyna jest na razie zasilana z zewnątrz, co zapewne zostanie zmienione w finalnej wersji urządzenia. Zakończenie projektu planowane jest już niedługo – PETMAN ma być gotowy już w 2014 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.