Robot sterujący człowiekiem, czyli świat staje na głowie [wideo]

Jak widać robotyka wchodzi na zupełnie nowy poziom. W momencie, kiedy człowiek opanował sterowanie maszynami do perfekcji, czas na przekazanie pałeczki. Teraz przyszła kolej na roboty!

Robot sterujący człowiekiem, czyli świat staje na głowie [wideo]
Grzegorz Nowak

Jak widać robotyka wchodzi na zupełnie nowy poziom. W momencie, kiedy człowiek opanował sterowanie maszynami do perfekcji, czas na przekazanie pałeczki. Teraz przyszła kolej na roboty!

[/blo-link-inner]

Nowa technologia jest rozwijana w ramach Project Assist. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie robotów pomagających osobom cierpiącym na całkowity paraliż kończyn. Słowem, badania mogą w przyszłości dać nadzieję wielu osobom, które w wyniku wypadku zostały przykute do łóżka. Tylko dlaczego myśl o robotach kontrolujących ciało człowieka przywodzi na myśl czarne scenariusze?

Jak na razie przeprowadzono kilka udanych eksperymentów (jeden z nich możecie zobaczyć na poniższym filmiku). Pięciu ochotników mogło poczuć, jak to jest oddać się pod władzę robota. Do ich przedramion przymocowano cztery elektrody, które za pomocą impulsów elektrycznych wywoływały skurcze mięśni. Zadaniem było wrzucenie piłki do kosza trzymanego przez robota.

Robot, który kopie człowieka prądem tylko po to, żeby wrzucić piłkę do kosza? Brzmi niedorzecznie, ale miejmy nadzieję, że badania przyniosą wymierne efekty, a mariaż medycyny z robotyką zaowocuje przełomem w leczeniu uszkodzeń układu nerwowego.

Robot Controls Human Arm Using Electrodes

Źródło: technabob.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.