Roboty do zadań specjalnych. Mogą odkryć tajemnice pozaziemskich oceanów

Badanie obcych planet wciąż jest sporym wyzwaniem dla świata nauki. Dlatego sporą rolę odgrywa rozwój instrumentów naukowych, które sprawdzą się w ekstremalnych, pozaziemskich warunkach i dostarczą cennych próbek do dalszych badań. Takie zadania już niedługo może wykonywać podwodny robot, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego. Inspiracją do jego stworzenia był oceaniczne stworzenia.

"Robo Salps"
"Robo Salps"
Źródło zdjęć: © ©Valentina Lo Gatto
Karolina Modzelewska

Naukowcy wciąż poszukują pozaziemskich oceanów, które mogą zawierać w sobie wiele wskazówek na temat wszechświata, potencjalne istniejących tam form życia, czy ogólnej historii jego ewolucji. Jednym z miejsc, które zdaniem ekspertów posiada ogromny zbiornik wodny, jest Europa - najmniejszy z czterech galilejskich księżyców krążących wokół Jowisza, na co zwraca uwagę Interesting Engineering. Serwis przypomina, że najprawdopodobniej kryje się on pod lodową skorupą i "mieści więcej wody niż cała Ziemia razem wzięta".

Podwodne roboty pomogą badać pozaziemskie oceany

Właśnie w takim miejscu można wykorzystać roboty podobne do tych opracowanych przez ekspertów z Uniwersytetu Bristolskiego - "RoboSalps". Z komunikatu prasowego instytucji wynika, że zaprojektowano je do działania w nieznanych i ekstremalnych środowiskach. Ich twórcy zainspirowali się życiem salpy, czyli stworzenia zaliczanego do rzędu osłonic z gromady sprzągli. Salpy można spotkać w dużych koloniach, a to, co je wyróżnia, to m.in. półprzezroczyste ciało.

W podobny sposób wyglądają urządzenia "RoboSalp". Twórcy wyjaśniają, że posiadają cylindryczne korpusy, wirnikowe silniki (podobne do tych stosowanych w dronach), są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Dodatkowo są w stanie łączyć się, tworząc "kolonie". Właśnie w takiej formie zyskują nowe możliwości i nadają się do realizacji złożonych zadań. Są też bardziej odporne na awarie. Nawet jeśli jedno z urządzeń się popsuje, pozostałe wciąż mogą sprawnie działać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Wynalazek Polaków. Nanoseen dostarczy wodę pitną

RoboSalp to pierwszy modułowy robot inspirowany salpem. Każdy moduł składa się z bardzo lekkiej miękkiej struktury rurowej i śmigła drona, które umożliwia im pływanie. Te proste moduły można łączyć w "kolonie", które są znacznie solidniejsze i mają potencjał do wykonywania złożonych zadań. Ze względu na swoją niską wagę i solidność idealnie nadają się do pozaziemskich podwodnych misji eksploracyjnych, na przykład w oceanie podpowierzchniowym na księżycu Jowisza Europa - wyjaśniła Valentina Lo Gatto, zaangażowana w projekt.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.