Roboty potrafią łączyć się w roje. Poznaj ciekawy eksperyment szwajcarskich badaczy

W pobliżu Jeziora Genewskiego w Szwajcarii w powietrze wzniósł się rój robotów, które podczas lotu zachowują się jak ptaki. Zobacz, w jaki sposób autonomiczne urządzenia łączą się, tworząc spójną grupę. Do czego można to wykorzystać?

Stado ptaków (Fot. Flickr/marfis75/Lic. CC by-sa)
Stado ptaków (Fot. Flickr/marfis75/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

W pobliżu Jeziora Genewskiego w Szwajcarii w powietrze wzniósł się rój robotów, które podczas lotu zachowują się jak ptaki. Zobacz, w jaki sposób autonomiczne urządzenia łączą się, tworząc spójną grupę. Do czego można to wykorzystać?

Naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie opracowali algorytm, pozwalający latającym robotom na łączenie się w stada. Zachowanie urządzeń odwzorowuje sytuacje ze świata zwierząt.

Opracowując model zachowania dla latających robotów, naukowcy wzorowali się na ławicach ryb i stadach ptaków, co skutkuje kilkoma prostymi założeniami: roboty powinny poruszać się z podobną prędkością i w podobnym kierunku jak sąsiad, unikać zderzenia i trzymać się blisko.

Roboty reagują na zachowanie swoich najbliższych sąsiadów bez względu na ruchy całej grupy. Choć pozornie powinno to spowodować chaos, nic takiego się nie dzieje.  Rój potrafi zachować spójność i unika rozpraszania się.

Flocking with fixed-wing robots at EPFL

Zdaniem naukowców takie zachowanie robotów będzie można wykorzystać w przyszłości do nadzoru i prowadzenia poszukiwań. Jednocześnie rój – zachowując znaczną autonomię – ma zdolność do przemieszczania się do zadanego miejsca niezależnie od nieprzewidzianych przeszkód, które może spotkać na swojej drodze.

Testowane obecnie roboty nie mają skomplikowanego wyposażenia – za komunikację w stadzie odpowiada łączność Wi-Fi. Dalsze badania prowadzone przez szwajcarskich naukowców mają na celu wyposażenie robotów w dodatkowe czujniki, m.in. wzorowane na oczach owadów zestawy kamer.

Eksperymenty są częścią projektu SMAVNET finansowanego przez Szwajcarski Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu.

Deployment of Large Aerial Swarms

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.