Miniaturowy robot, którego siła leży w grupie

Robotyka cały czas się rozwija. Można nawet powiedzieć, że dużo szybciej, niż inne dziedziny naszego życia. Namacalnym dowodem na to jest ten mały robocik I-Swarm. Wygląda, jak gadżet rodem z kieszeni lub paska Jamesa Bonda i chyba jest godzien tego porównania.

iswarm-mini-robot-1
iswarm-mini-robot-1
Damian

30.08.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robotyka cały czas się rozwija. Można nawet powiedzieć, że dużo szybciej, niż inne dziedziny naszego życia. Namacalnym dowodem na to jest ten mały robocik I-Swarm. Wygląda, jak gadżet rodem z kieszeni lub paska Jamesa Bonda i chyba jest godzien tego porównania.

Jak widać na zdjęciu, jest on naprawdę bardzo mały. Jednak sam niewiele może zrobić. Jego siła leży podobno w grupie. Zresztą już mówi o tym jego nazwa, bo przecież „swarm" to nic innego, jak rój.

Robocik ma cztery nogi. Trzy służą mu do poruszania się, a czwarta ma za zadanie wykrywać obiekty i rodzeństwo malucha. Zasilany jest poprzez miniaturowy panel słoneczny umieszczony na jego grzbiecie, a kontrola odbywa się dzięki podczerwieni.

iswarm-mini-robot-3
iswarm-mini-robot-3

Całą konstrukcję uzupełnia układ scalony ASIC, który ma umożliwiać robotowi takie czynności jak: sprzątanie, pomoc w mikro-przemyśle, pomoc przy wykonywaniu operacji lub podglądanie/inwigilacja.

ASIC (ang. Application Specific Integrated Circuit) - typ elektronicznych układów scalonych zaprojektowanych do realizacji z góry ściśle określonego zadania.*(źródło: Wikipedia)

Poniżej możecie zobaczyć w akcji poprzednią generację robotów I-SWARM. Mierzą co prawda okolo 2,5 cm, ale za to wykorzysują do komunikacji tzw. "optyczne fermonony".

Robots Foraging With Optical Pheromones

Źródło: DviceBot Junkie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.