Roccat Tyon – gryzoń (nie tylko) dla prawdziwego hardkora [test]
Roccat Tyon to pierwsza mysz w ofercie niemieckiego producenta, która została wyposażona w kilka niespotykanych dotąd rozwiązań, jak np. analogowy, jednoosiowy drążek czy przełącznik przypominający płetwę grzbietową. Gryzoń nafaszerowany najnowszymi zdobyczami techniki jest dedykowany najbardziej wymagającym graczom. Czy kosztująca kilkaset złotych mysz faktycznie potrafi zapewnić przewagę w trudnych warunkach? Zapraszam na test!
Ergonomiczna ekstraklasa
Roccat Tyon to mysz o asymetrycznym profilu i sporych gabarytach (13,5 x 7,8 x 4 cm). W praktyce praworęczni gracze o sporych dłoniach, preferujący chwyty typu palm i claw, będą zachwyceni. Całość świetnie leży w ręce, a wszystkie przyciski są dokładnie tam, gdzie powinny. A jest ich sporo, bo aż 14. Dostęp do każdego z nich jest wzorowy – nie trzeba się gimnastykować, by w pełni wykorzystać potencjał myszki. Osobiście bardzo przypadł mi do gustu przełącznik pod kciukiem, który domyślnie służy do zmiany mapy przycisków (Easy-Shift+). Korzysta się zeń intuicyjnie i, co ważne, odruchowo, dzięki czemu wprost błyskawicznie można aktywować funkcje zapisane w obrębie drugiej, podręcznej mapy klawiszy.
Równie przyjemnie korzysta się z przechylanej płetwy grzbietowej. Początkowo podchodziłem do tego rozwiązania z dystansem, jednak czas pokazał, że jest ono strzałem w dziesiątkę. Korzystanie z przechylanego przycisku jest znacznie prostsze niż z tradycyjnych przycisków wciskanych przez wielu producentów (w tym Roccata) za rolkę. Nie trzeba odrywać palców od przycisków głównych i tracić czasu, którego podczas dynamicznej rozgrywki po prostu nie ma. Boczne ścianki myszy Roccat Tyon są pokryte szorstkim plastikiem, dzięki czemu chwyt jest pewny a palce nie pocą się. Grzbiet wyścielono przyjemniejszym w dotyku, gumowanym tworzywem. Żebrowaną gumą pokryto rolkę, która pracuje precyzyjnie i bez zgrzytów.
Wszystkie elementy myszki Roccat Tyon są perfekcyjnie spasowane. Nic nie skrzypi ani nie trzeszczy, nie ma też luzów. Wielkie, teflonowe stopki zapewniają płynny ślizg na każdej powierzchni. Niespełna 2-metrowy kabel został zabezpieczony solidnym, materiałowym oplotem. Wewnątrz pokaźnych rozmiarów gryzonia upakowano 32-bitowy procesor 72MHz Turbo Core V2 (ARM), jednostkę odpowiedzialną za śledzenie odległości od podłoża i trakcję myszki oraz 576 kB pamięci, w której można przechowywać ustawienia. Krótko mówiąc, niczego nie brakuje, jak przystało na mysz z wyższej półki. Roccat Tyon jest wyceniany na ok. 400 zł.
Wszystko pod kontrolą
Oprogramowanie do zarządzania myszką Roccat Tyon zdecydowanie należy do najlepszych. Wszystkie opcje są pogrupowane w odpowiednich zakładkach i choć jest ich mnóstwo, nikt nie powinien się pogubić. Każdy bez problemu dostosuje czułość, szybkość scrollowania i rozdzielczość, przypisze do przycisków potrzebną funkcję lub makrodefinicję (bogaty zestaw predefiniowanych poleceń), skalibruje sensor pod używaną podkładkę, zmieni lift-off distance czy ustawienia podświetlenia. Ustawienia można bez problemu zapisać w ramach profili.
Żałować można jedynie tego, że nie ma możliwości synchronizacji ustawień w chmurze i trzeba samemu pamiętać o ich backupie. Ciągle brakuje też unifikacji. O ile urządzeniami Razera czy SteelSeries można zarządzać korzystając z pojedynczego panelu sterowania, o tyle każdy sprzęt Roccata wymaga instalacji kolejnego pakietu oprogramowania i kolejnej, identycznej ikonki w systemowym tray’u. I jakkolwiek sam soft jest genialny i działa wyśmienicie, to jednak za te braki należy się producentowi solidna bura. Są to niedociągnięcia, które należy jak najszybciej wyeliminować. Duńczycy już to zrozumieli, teraz czas na Niemców.
Roccat Tyon na polu bitwy
Roccat Tyon to mysz, która nawet mnie, fana RPG i 20-przyciskowych gryzoni, zachwyciła. Dzięki genialnemu mechanizmowi Easy-Shift+ nie brakuje przełączników, a i operowanie każdym z nich jest bezproblemowe. Zastosowany sensor laserowy Pro-Aim R3 o rozdzielczości 8200 DPI nie wykazuje żadnych oznak interpolacji czy przyciągania kątowego, a akceleracja jest na pomijalnym (czyt. niezauważalnym) dla 99,99% graczy poziomie. Roccat Tyon to prawdziwa żyletka, która sprawdza się świetnie zarówno w grach akcji, jak i w symulatorach czy też wspomnianych RPG-ach. Obłędna precyzja, znakomita ergonomia i funkcjonalność na najwyższym poziomie.
ROCCAT Tyon | Official Feature Reveal Trailer
Znakomitym pomysłem było dodanie analogowego drążka, dla którego bez trudu można znaleźć mnóstwo zastosowań. Można się nim wspomagać sterując pojazdami (np. samolotami podczas manewrów powietrznych) czy też podczas wykonywania misji pieszo (np. do kucania czy szybkiego przełączania broni). Osobiście nie spodziewałem się, że jeden drobiazg potrafi tak uprzyjemnić i ułatwić rozgrywkę. To naprawdę genialne rozwiązanie, za które osoby odpowiedzialne za projekt myszy Roccat Tyon powinny dostać solidne premie. W takich grach jak Battlefield analog pod kciukiem jest przydatny.
Jego obecność znacząco ułatwia sterowanie tak na ziemi jak i w powietrzu, zarówno pojazdami jak i postaciami. Naturalnie niektórzy mogą negować obecność drążka, ale prawdopodobnie tylko dlatego, że najwyraźniej nie grali dostatecznie długo lub są ksenofobicznie nastawieni do zmian. A w tym przypadku są to zmiany na lepsze i nie da się tego ukryć. W grach wojennych, akcji czy symulacjach analogowe switche można wykorzystać na wiele sposobów i cieszę się, że powstała mysz, która udostępnia takie rozwiązanie.
W sumie, przyznam szczerze, że nie pogniewałbym się za drugi analogowy drążek działający w osi poziomej. Wówczas Roccat Tyon prawdopodobnie zastąpiłby mi klawiaturę podczas wyścigów, zajmując znacznie mniej miejsca niż kierownica. Krótko mówiąc, Roccat Tyon to aktualnie najlepsza mysz w ofercie niemieckiego producenta i świetna propozycja dla wymagających graczy. Zresztą nie tylko dla nich, bo zadowoleni z niej powinni być niemal wszyscy. Osobiście używam jej na co dzień również w pracy, gdyż jej ergonomia i precyzja są po prostu uzależniające. Spodobał mi się również system podświetlenia, który zdecydowanie przykuwa uwagę wszystkich w biurze i ma naprawdę pokaźne możliwości konfiguracji.
Brać i grać!
Roccat Tyon to znakomita mysz, która bez trudu powinna zdobyć popularność zarówno wśród graczy jak i osób, które lubią precyzyjne i funkcjonalne wskaźniki. Gryzoń jest świetnie wyprofilowany i wykonany. Oferuje mnóstwo funkcji i ma unikalne rozwiązania, jak chociażby analogowy drążek, który możemy skalibrować wedle uznania. W praktyce Roccat Tyon świetnie sprawdza się zarówno podczas wielogodzinnych sesji jak i w pracy. Fakt, trzeba za niego zapłacić ok. 400 zł, ale zdecydowanie warto.