Rolnik założył fotowoltaikę. Wydajność jest zaskakująca

Rolnik założył fotowoltaikę. Wydajność jest zaskakująca

Instalacja fotowoltaiczna na farmie w Kolorado
Instalacja fotowoltaiczna na farmie w Kolorado
Źródło zdjęć: © Sandbox Solar
03.08.2023 11:45, aktualizacja: 24.10.2023 13:47

Rolnik z Kolorado zainwestował w nietypową instalację fotowoltaiczną. Postawił na system nadążny i moduły bifacjalne. Wykorzystując efekt albedo, udało mu się osiągnąć wysoką wydajność instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być o wiele bardziej zaawansowanymi projektami, niż nam się wydaje. Jak czytamy w pv-magazine, rolnik z Kolorado zdecydował się na montaż instalacji w systemie nadążnym, która w dodatku oparta jest na modułach bifacjalnych, czyli takich, które generują energię elektryczną z dwóch stron, wykorzystując nie tylko światło, które pada bezpośrednio ze Słońca, ale także światło odbite.

W przypadku instalacji na wspomnianej farmie wysoki efekt albedo, czyli odbijania światła słonecznego, zapewniają przede wszystkim białe szklarnie. Oprócz tego korzystnie wypada też generacja z modułów w miesiącach zimowych, kiedy okolica pokryta jest śniegiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za projekt i montaż całej instalacji odpowiada firma Sandbox Solar. Właściciel firmy, Ian Skor, przyznał, że produkcja zimą, w dniach, gdy w okolicy znajduje się śnieg, jest znacznie wyższa niż w przypadku dowolnej innej instalacji. Najwyższa generacja instalacji przypada na godzinę 9:00 i 16:00.

W okresie od września do kwietnia instalacja wygenerowała 559,27 kWh/kWp, co jest wynikiem o 14 proc. wyższym, niż jest w stanie wygenerować typowa instalacja wschód-zachód.

Instalacja fotowoltaiczna na farmie w Colorado
Instalacja fotowoltaiczna na farmie w Colorado© Sandbox Solar

- Podsumowując - system radykalnie zmniejsza zajmowaną powierzchnię i może zwiększyć liczbę obszarów użytkowych projektu - mówi właściciel Sandbox Solar Ian Skor, podkreślając przy tym, że inwestor chciał maksymalnie efektywnie wykorzystać dostępny teren.

- Produkcja podczas śnieżnych dni jest znacznie wyższa niż w przypadku jakiejkolwiek innej instalacji. Ta instalacja może działać wyjątkowo dobrze w północnych klimatach, gdzie często występują opady śniegu - dodał.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)