Rosyjscy hakerzy atakują Ukrainę. Cyberwojna nam grozi czy może już trwa?

Rosyjscy hakerzy atakują Ukrainę. Cyberwojna nam grozi czy może już trwa?

Zdjęcie czaszki pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie czaszki pochodzi z serwisu shutterstock.com
Adam Bednarek
09.08.2014 11:09, aktualizacja: 10.03.2022 11:04

Rosjanie w Sieci nie próżnują i wykradają Ukrainie dokumenty. To początek cyberwojny czy raczej jej kolejny etap?

Jak donosi "Financial Times", zaatakowane zostały komputery znajdujące się w biurze premiera Ukrainy, Arsenija Jaceniuka. Na celownik wzięto także sprzęty w ambasadach, w tym również polskiej. Rosyjscy hakerzy zdobyli “poufne informacje dyplomatyczne”.

Bronią hakerów jest wirus Wąż, następca szkodliwego oprogramowania, który w 2008 roku narobił wiele złego w Pentagonie.

Czy to początek cyberwojny?

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji na antenie TVN24 Biznes i Świat przyznał, że Rosjanie nie pokazali wszystkich swoich możliwości i nie wiadomo, co hakerzy mogą chcieć osiągnąć. Na szczęście uspokaja:

(...) nie należy się spodziewać drastycznego ataku, bo nie jesteśmy w stanie wojny, a poważny cyberatak byłby równy z deklaracją wojny

Teoretycznie jesteśmy bezpieczni, o czym świadczą wygrane przez Polaków treningowe zawody. Niestety niebawem może się okazać, że swoją siłę trzeba będzie udowodnić w praktyce.

Zdjęcie klawiusza pochodzi z serwisu shutterstock.com
Zdjęcie klawiusza pochodzi z serwisu shutterstock.com

“Obyś żył w ciekawych czasach”. No cóż, z boku na to wszystko na pewno ciekawie się patrzy, ale wcale nie podoba mi się fakt, że będziemy naocznymi świadkami cyberwojny. Niby nie ma sensu siać paniki, ale do takiego starcia coraz bliżej. Tym bardziej że sytuacja na linii Rosja - Ukraina jest napięta, a każde tego typu wydarzenie może być kroplą, która przeleje czarę.

Choć równie prawdopodobny jest jeszcze jeden scenariusz - to zwykłe prężenie muskuł. Rosja straszy, a tak naprawdę to kolos na glinianych nogach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)