Rower nowej generacji od MIT

Według głosów krytyków, wynalazek MIT zabija ducha towarzyszącego korzystaniu z roweru. Zwolennicy pojazdu przedstawionego na COP 15 Climate Change Conference w Kopenhadze twierdzą, że naukowcy na nowo wynaleźli koło. Kto ma rację?

Rower nowej generacji od MIT
Rower nowej generacji od MIT
Marek Maruszczak

Według głosów krytyków, wynalazek MIT zabija ducha towarzyszącego korzystaniu z roweru. Zwolennicy pojazdu przedstawionego na COP 15 Climate Change Conference w Kopenhadze twierdzą, że naukowcy na nowo wynaleźli koło. Kto ma rację?

Obraz

Tajemnica roweru tkwi właśnie w kole. Copenhagen Wheel zostało nafaszerowane licznymi czujnikami, które za pośrednictwem Bluetootha przesyłają informację o przejechanym dystansie, prędkości i kierunku do telefonu użytkownika jednośladu. Zostanie także wyposażone w blokadę, która wyśle SMSa do właściciela kiedy tylko, ktoś nieupoważniony spróbuje ją otworzyć.

Największą innowacją jest jednak zastosowanie w kole systemu KERS, znanego z wyścigów Formuły 1. Hamowanie odzyskowe pozwali na zmagazynowanie energii kinetycznej powstającej w trakcie zatrzymywania roweru i uwolnienie jej np. podczas pokonywania stromego wzniesienia, lub przedzierania się przez ruch uliczny.

Sceptycy wieszczą koniec ery tradycyjnego „zdrowego” kolarstwa. Jednak moim zdaniem MIT idzie w dobrym kierunku. W końcu nikt nie będzie nas zmuszał do ułatwiania sobie pracy, a wspomagane koło może zachęcić do korzystania z roweru osoby, które dotychczas były na to zbyt leniwe.[block position="inside"]3525[/block]

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.