Rozpędzi się do 350 km/h, ale nie przewiezie ludzi. Chińczycy znowu zaskakują

Rozpędzi się do 350 km/h, ale nie przewiezie ludzi. Chińczycy znowu zaskakują

Rozpędzi się do 350 km/h, ale nie przewiezie ludzi. Chińczycy znowu zaskakują
Adam Bednarek
06.01.2021 11:41, aktualizacja: 08.03.2022 14:24

Chińczycy nie zwalniają tempa - i to dosłownie. Z prędkością, o jakiej w Polsce marzymy, będą przewozić nie ludzi, a towary.

Dodajmy jednak, że w przypadku przewozów pasażerskich 350 km/h nie zrobiłoby na nikim wrażenia. Chińczycy taką prędkość osiągają w jednostkach… bez pasażera.

W ubiegłym roku doszło do testów, w trakcie których sprawdzana była maszyna mogąca rozpędzić się do do ponad 600 km/h.

Chiny są światowym liderem, jeśli chodzi o opracowywanie środków transportu, a nowo zaprezentowany pociąg kolei magnetycznej robi ogromne wrażenie. Ma rozpędzać się do nieco ponad 600 km/h, co uczyni go najszybszym pociągiem na świecie. Dzięki temu podróż z Pekinu do Szanghaju może zająć około 3,5 godziny, co w porównaniu z samolotem (podróż zajmuje ok. 4,5 godziny) wygląda bardzo korzystnie.

Chińczycy stawiają też na przewóz towarów. Z taśmy produkcyjnej w fabryce chińskiego koncernu CRRC w Tangshan zjechał pierwszy pociąg towarowy, który poruszać się może z prędkością do 350 km/h - informuje serwis raportkolejowy.pl.

Na pierwszy rzut oka można byłoby pomylić pociąg z maszyną przewożącą ludzi. Skład bardzo przypomina pasażerski. Tymczasem jego celem jest transport.

W środku zamontowano inteligentny system, odpowiadający nie tylko za przemieszczanie ładunku, ale też ocenę jego wagi i wymiarów czy ochronę przed pożarem.

Raport Kolejowy informuje, że skład transportować będzie towary na dystansach do 1,5 tys. km.

Nie ma więc szans, że pociąg pojawi się w Polsce. I to nie z powodu ograniczeń prędkości. Trasa kolejowa z Chin do Polski wynosi 11 tysięcy kilometrów.

Na polskich torach możemy zobaczyć inny chiński pociąg, tym razem pasażerski. Gdyby nie koronawirus, być może skład już kursowałby w barwach czeskiego przewoźnika. Pandemia, podobnie jak wiele innych spraw, opóźniła jednak cały proces.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Imperatory WP
Imperatory WP
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)