Rozwiązanie dwóch problemów naraz. Chcą produkować żywność z plastiku

Strona głównaRozwiązanie dwóch problemów naraz. Chcą produkować żywność z plastiku
28.07.2021 15:13
Rozwiązanie dwóch problemów naraz. Chcą produkować żywność z plastiku
Źródło zdjęć: © China Photos/Getty Images

Naukowcy wciąż poszukują sposobów na rozwiązanie problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Jednym z rozwiązań jest przetwarzanie tworzyw sztucznych na produkty spożywcze.

bETUwfqZ

Specjaliści opracowali już enzymy, które pozwalają rozbijać polimer politereftalanu etylenu stosowany w plastikowych produktach na kwas tereftalowy. Jakiś czas temu badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się przekształcić ten kwas w wanilinę – związek organiczny, który przenosi większość zapachu i smaku wanilii.

Rozwiązanie globalnych problemów

Teraz naukowcy postanowili pójść o krok dalej, opracowując technologię, która pozwoli rozwiązać nie tylko problem plastiku, ale także głodu na świecie. Bioinżynier Ting Lu z University of Illinois Urbana-Champaign i biolog Stephen Techtmann z Michigan Technological University otrzymali niedawno Nagrodę Future Insight 2021 w wysokości 1,18 miliona dolarów za projekt przekształcania plastiku w jadalne białko.

Koncepcja nazywana przez twórców "generatorem żywności" opiera się na modyfikowanych genetycznie drobnoustrojach, które rozkładają cząsteczki znajdujące się w tworzywach sztucznych i niejadalnej biomasie roślinnej (np. drewnie i słomie). W ten sposób powstaje żywność, która – według finansującej projekt firmy Merc Group – "zawiera wszystkie wymagane składniki odżywcze, jest nietoksyczna i zapewnia korzyści zdrowotne".

bETUwfrb

Jak zauważa serwis Interesting Engineering, ta przełomowa metoda może pomóc w rozwiązaniu dwóch globalnych problemów – zapewnić bezpieczne i zrównoważone zaopatrzenie w żywność przy jednoczesnym zmniejszeniu szkód środowiskowych spowodowanych przez odpady z tworzyw sztucznych. Naukowcy będą kontynuować badań. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy technologia zacznie być stosowana w przemyśle.

Udostępnij:
bETUwfrl
Komentarze (9)
bETUwfrX