Rozwiązanie dwóch problemów naraz. Chcą produkować żywność z plastiku

Naukowcy wciąż poszukują sposobów na rozwiązanie problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Jednym z rozwiązań jest przetwarzanie tworzyw sztucznych na produkty spożywcze.

Rozwiązanie dwóch problemów naraz. Chcą produkować żywność z plastiku
Źródło zdjęć: © China Photos/Getty Images
Adam Gaafar

Specjaliści opracowali już enzymy, które pozwalają rozbijać polimer politereftalanu etylenu stosowany w plastikowych produktach na kwas tereftalowy. Jakiś czas temu badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się przekształcić ten kwas w wanilinę – związek organiczny, który przenosi większość zapachu i smaku wanilii.

Rozwiązanie globalnych problemów

Teraz naukowcy postanowili pójść o krok dalej, opracowując technologię, która pozwoli rozwiązać nie tylko problem plastiku, ale także głodu na świecie. Bioinżynier Ting Lu z University of Illinois Urbana-Champaign i biolog Stephen Techtmann z Michigan Technological University otrzymali niedawno Nagrodę Future Insight 2021 w wysokości 1,18 miliona dolarów za projekt przekształcania plastiku w jadalne białko.

Koncepcja nazywana przez twórców "generatorem żywności" opiera się na modyfikowanych genetycznie drobnoustrojach, które rozkładają cząsteczki znajdujące się w tworzywach sztucznych i niejadalnej biomasie roślinnej (np. drewnie i słomie). W ten sposób powstaje żywność, która – według finansującej projekt firmy Merc Group – "zawiera wszystkie wymagane składniki odżywcze, jest nietoksyczna i zapewnia korzyści zdrowotne".

Jak zauważa serwis Interesting Engineering, ta przełomowa metoda może pomóc w rozwiązaniu dwóch globalnych problemów – zapewnić bezpieczne i zrównoważone zaopatrzenie w żywność przy jednoczesnym zmniejszeniu szkód środowiskowych spowodowanych przez odpady z tworzyw sztucznych. Naukowcy będą kontynuować badań. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy technologia zacznie być stosowana w przemyśle.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.