Rzeźba, która nie istnieje. Cena za "nic" zaskakuje
30.05.2021 17:44, aktual.: 06.03.2024 22:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy cena za coś, co faktycznie nie istnieje, może być wysoka? Okazuje się, że tak. Pierwsza na świecie niematerialna rzeźba, stworzona przez Salvatore Garau, została sprzedana za 15 tys. euro, czyli równowartość ponad 55 tys. złotych.
Serwis Italy24News poinformował o sprzedaży nietypowego działa sztuki. Chodzi o "niematerialną rzeźbę", czyli rzeźbę, która tak naprawdę nie istnieje. Dzieło o nazwie "I am" zostało stworzone przez Salvatore Garau, artystę pochodzącego z Santa Giusta na Sardynii.
Rzeźba, której nie zobaczysz
Rzeźba trafiła na aukcję organizowaną przez Art-Rite, jeden z włoskich domów aukcyjnych, który specjalizuje się w sprzedaży sztuki współczesnej. Początkowo szacowano, że "I am" osiągnie cenę 6 tys. euro. Ostatecznie jej nabywca zapłacił za nią 15 tys. euro, czyli równowartość ponad 55 tys. złotych.
Nabywca tak naprawdę nie otrzyma nic oprócz karty gwarancyjnej, która potwierdza posiadanie dzieła sztuki i stanowi jedyny element wizualny obecny w katalogu, w którym zamiast tradycyjnego wizerunku dzieła znajduje się tylko pusta, biała przestrzeń. Zgodnie z zaleceniami artysty, rzeźba powinna być umieszczona w wolnej przestrzeni o wymiarach około 150 x 150 centymetrów.
- Pomyślny wynik aukcji świadczy o niepodważalnym fakcie: pustka to nic innego jak przestrzeń pełna energii, a nawet jeśli ją opróżnimy i nic nie zostanie, zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, nicość ma wagę. W związku z tym ma energię, która kondensuje się i przekształca w cząstki, krótko mówiąc, w nas! Decydując się na "wystawienie" niematerialnej rzeźby w danej przestrzeni, przestrzeń ta skupi pewną ilość i gęstość myśli w precyzyjnym punkcie, tworząc rzeźbę, która może przybrać najrozmaitsze formy. W końcu, czy nie nadajemy kształtu Bogu, którego nigdy nie widzieliśmy? – opowiadał o dziele jego twórca - Salvatore Garau.
Jak podkreśla serwis Italy24News rzeźba "jest całkowicie niewidoczna i dlatego nie może być reprodukowana w sieci". Ze względu na swoją specyfikę ma też zerowy wpływ na środowisko.