Sahara zasili Europę już za 5 lat

Saharyjskie słońce już za 5 lat zacznie zasilać Europę. Jeszcze niedawno mało kto wierzył, by realizacja konceptu była możliwa. Dziś rzecz dzieje się naprawdę.

pustynna energia
pustynna energia
Katarzyna Kieś

Saharyjskie słońce już za 5 lat zacznie zasilać Europę. Jeszcze niedawno mało kto wierzył, by realizacja konceptu była możliwa. Dziś rzecz dzieje się naprawdę.

Na początek, z elektrowni umieszczonej na pustynnych terenach, do Starego Świata dotrze zaledwie kilkaset megawatów, ale w miarę rozwoju programów opracowywanych i wdrażanych przez komisarzy unijnych, saharyjskie światło ma szansę pojawić się w wielu europejskich budynkach. Początkowo prowadzone będą jedynie programy pilotażowe przewidywane dla tego oryginalnego pomysłu wytwarzania energii. Docelowo Europa chce zapewnić sobie tysiące megawatów z Afryki. Całe przedsięwzięcie przewidziane jest na ok. 20 – 40 lat; wpompuje się weń miliardy euro. Wszystko po to, by łatwiej móc osiągnąć wyznaczony przez Unię cel: do 2020 r. 20% energii zużywanej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Wyzwaniem jest zintegrowanie sposobów pozyskiwania energii z wiatraków i solarów, a potrzebnej Europejczykom. Ten ambitny projekt uwzględnia nie tylko produkcję, ale i przesył energii. Trwają prace nad ułożeniem na dnie Morza Śródziemnego kabla, którym prąd z Afryki popłynie do Europy.

Źródło: Ecogeek

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.