Samolot tropiący testy nuklearne. WC‑135W Constant Phoenix znowu nad Europą

Samolot specjalnego przeznaczenia WC-135W Constant Phoenix wylądował w bazie Royal Air Force (RAF) Mildenhall w Wielkiej Brytanii w niedzielę, 30 stycznia. Maszyna należąca do Sił Powietrznych USA jest wykorzystywana m.in. do wykrywania oraz identyfikacji wybuchów jądrowych.

WC-135W Constant Phoenix
WC-135W Constant Phoenix
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

31.01.2022 18:54

O wizycie amerykańskiego samolotu WC-135W Constant Phoenix w angielskiej bazie RAF Mildenhall poinformował serwis UK Defence Journal. Jak wynika z opublikowanych informacji, tego typu wizyty w Wielkiej Brytanii są niezwykle rzadkie, a ostatnia miała miejsce w sierpniu 2021 roku. Na razie nie wiadomo, jaką misję i w jakim regionie wykona WC-135W.

Samolot tropiący testy nuklearne nad Europą

Samolot WC-135W (numer boczny 61-2667) to zmodernizowana wersja Boeinga C-135B Stratolifter, obsługiwana przez 45. Skrzydło Rozpoznawcze w Bazie Sił Powietrznych Offutt w Nebrasce. Jego długość to 42,5 metra, wysokość 12,8 metra, a rozpiętość skrzydeł 12,8 39,8 metra.

Samolot, który może poruszać się z prędkością wynoszącą około 650 km/h został wyposażony w system pozwalający na zbieranie danych atmosferycznych. Dzięki niemu jego załoga jest w stanie wykrywać radioaktywne "chmury" w czasie rzeczywistym. System tworzą przede wszystkim zewnętrzne urządzenia przepływowe do zbierania cząstek na specjalnych filtrach oraz system kompresorów, który pozwala na gromadzenie próbek powietrza.

Na pokładzie WC-135W mieści się 33 osoby, w tym załoga kokpitu, personel obsługi technicznej oraz operatorzy sprzętu specjalnego z Centrum Zastosowań Technicznych Sił Powietrznych. Jeśli maszyna wykonuje misje operacyjne, jej załoga jest znacznie redukowana. Na pokładzie pozostają piloci, nawigatorzy oraz operatorzy sprzętu specjalnego. Dzieje się tak, aby zmniejszyć liczbę osób narażonych na szkodliwe promieniowanie.

Jak donosi UK Defence Journal, WC-135W był wykorzystywany podczas misji rutynowego pobierania próbek powietrza na Dalekim Wschodzie, Oceanie Indyjskim, Zatoce Bengalskiej, Morzu Śródziemnym, regionach polarnych oraz u wybrzeży Ameryki Południowej i Afryki. Samolot uczestniczył również w śledzeniu radioaktywnych chmur po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.