Samsung DP700A3D All-In-One. Testujemy komputer sterowany gestami!

Samsung DP700A3D All‑In-One. Testujemy komputer sterowany gestami!

Samsung DP700A3D All-In-One
Samsung DP700A3D All-In-One
Łukasz Michalik
23.05.2013 15:00, aktualizacja: 13.01.2022 11:41

Gdy pod koniec 2012 roku pojawiły się zapowiedzi nowego komputera All-In-One Samsunga, model DP700A3D wydawał się spełnieniem marzeń. Rozsądnie dobrane podzespoły, świetny wygląd i mnogość sposobów sterowania tworzyły całkiem obiecujące zestawienie. Czas zweryfikować obietnice producenta. Jak Samsung DP700A3D sprawdza się w praktyce?

Gdy pod koniec 2012 roku pojawiły się zapowiedzi nowego komputera All-In-One Samsunga, model DP700A3D wydawał się spełnieniem marzeń. Rozsądnie dobrane podzespoły, świetny wygląd i mnogość sposobów sterowania tworzyły całkiem obiecujące zestawienie. Czas zweryfikować obietnice producenta. Jak Samsung DP700A3D sprawdza się w praktyce?

Pierwsze wrażenie

Samsung DP700A3D od pierwszej chwili sprawia pozytywne wrażenie. Po wyciągnięciu z pudełka naszym oczom ukazuje się sprzęt o dość klasycznej, stonowanej stylistyce, który nie kłuje w oczy krzykliwymi dodatkami czy tandetnie wyglądającymi plastikami.

Samsung DP700A3D All-In-One - wrażenia z testu #1

Z zewnątrz wszystko prezentuje się bardzo dobrze i nawet urodzony tropiciel niedoróbek poczuje się zawiedziony – wszystkie elementy zostały doskonale spasowane, a jedyny luz można wyczuć na klapce zamykającej napęd DVD.

Mimo wszechobecnych plastików komputer wygląda doskonale. Lśniąca czerń znakomicie komponuje się z chromowaną obwódką ekranu i podstawą, choć efekt łatwo zepsuć typową przypadłością współczesnego sprzętu, czyli niemożliwymi do uniknięcia odbiciami palców. Gdyby odkleić z frontu urządzenia naklejki producentów podzespołów, na pierwszy rzut oka nic nie zdradzałoby, że ten gustowny telewizor jest pełnoprawnym pecetem.

Co i gdzie można podłączyć

Więcej o przeznaczeniu urządzenia powie drugi, bardziej wnikliwy rzut oka. Po lewej stronie znajduje się niewidoczna dla siedzącego przed ekranem użytkownika niewielka klapka. Po jej odchyleniu widać czytnik kart pamięci, dwa porty USB 3.0 i dwa gniazda audio. Identyczna klapka po przeciwległej stronie ekranu kryje nagrywarkę DVD.

Samsung DP700A3D - dolny zestaw złącz
Samsung DP700A3D - dolny zestaw złącz

Kolejną porcję różnych złącz ulokowano na dolnej stronie urządzenia. Pod ekranem jest gniazdo antenowe, zasilania i Ethernet, 3 gniazda USB 2.0 (z czego jedno już na starcie będzie zajęte przez odbiornik myszki) oraz HDMI IN i OUT, pozwalające na podłączenie źródła obrazu lub wyświetlenie go na innym urządzeniu.

Układ portów, choć w większości przypadków nie powinien sprawiać problemów, jest jednak trochę nieprzemyślany. USB 3.0 umieszczono w miejscu, w którym podłączenie np. zewnętrznego twardego dysku za pomocą standardowego, dodawanego zazwyczaj do zestawu krótkiego kabla będzie niemożliwe.

Samsung DP700A3D - niefortunnie umieszczone gniazda USB 3.0
Samsung DP700A3D - niefortunnie umieszczone gniazda USB 3.0

Co więcej, oba porty umieszczono bardzo blisko krawędzi. Wpięcie zwykłej wtyczki USB nie stanowi problemu, ale o podłączeniu w tym miejscu np. pękatego pendrive’a można już zapomnieć. W takim przypadku muszą wystarczyć gniazda USB 2.0.

Co w środku

Z tyłu znajduje się klapka serwisowa, a po jej odkręceniu widać 8 GB RAM-u - dwie kości pamięci DDR3 1 600 MHz. To, co najważniejsze, jest jednak ukryte przed wzrokiem.

Samsung DP700A3D - pod klapką znajdują się dwie kości pamięci
Samsung DP700A3D - pod klapką znajdują się dwie kości pamięci

Obudowa kryje twardy dysk 750 GB (SATA2, 5 400 obr./min). Dla poszukiwaczy wydajności niezłą opcją wydaje się wymiana napędu DVD na dysk SSD. Miłym zaskoczeniem jest jakość dźwięku płynącego z wbudowanych 14-watowych głośników.

Sercem sprzętu pracującego pod kontrolą Windowsa 8 jest czterordzeniowy Intel Core i5 3570T, taktowany zegarem 2,3 GHz, płyta główna oparta na chipsecie H77 i GPU Radeon HD7690M GDDR5 1 GB. Wewnątrz znalazło się też miejsce dla modułów łączności - Bluetootha 4.0 i WiFi 802.11abgn.

Samsung DP700A3D All-In-One - wrażenia z testu #2

Poza obsługą funkcji telewizyjnych pilot daje również możliwość podstawowej nawigacji w Windowsie – uruchomimy nim przeglądarkę, możemy nawigować jak za pomocą komputerowych strzałek i przełączać się między oknami za pomocą odpowiednika kombinacji Alt+Tab.

Samsung DP700A3D - kamera
Samsung DP700A3D - kamera

Znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest eksponowana w materiałach reklamowych możliwość sterowania gestami - DP700A3D to odpowiednik otchłani Nietzschego: gdy my patrzymy na komputer, komputer patrzy na nas. Nie jest to tępe gapienie się – dzięki wbudowanej kamerze możliwa jest obsługa sprzętu za pomocą gestów dłoni.

Samsung DP700A3D - w prawym dolnym roku ekranu aplikacja odpowiedzialna za obsługę gestów
Samsung DP700A3D - w prawym dolnym roku ekranu aplikacja odpowiedzialna za obsługę gestów

Ta funkcja sprawdzi się np. przy przewijania długiego dokumentu, zamykaniu aktywnego okna czy – co podkreślano w materiałach prasowych Samsunga – w czasie przeglądania aplikacji Jamiego Oliviera z przepisami kucharskimi. W takich zastosowaniach sterowanie gestami działa znakomicie, choć właściwe ułożenie dłoni wymaga kilku chwil przyzwyczajenia, a trzymanie ręki we właściwej pozycji potrafi być na dłuższą metę męczące.

Dołączone do zestawu klawiatura i myszka
Dołączone do zestawu klawiatura i myszka

Kolejne sposoby sterowania to bezprzewodowa klawiatura i myszka, dołączone do zestawu. Klawiatura o niskim profilu charakteryzuje się niewielkim i dość twardym skokiem klawiszy. Myszka w pierwszej chwili zwraca uwagę swoją lekkością, ale po krótkim czasie przestaje się do tego przywiązywać wagę. Dla zwykłego użytkownika to w gruncie rzeczy bez znaczenia, dla zapalonych graczy również – oni i tak podepną swojego ulubionego gryzonia.

Ekran

Kolejnym sposobem sterowania jest dotykowy ekran z multitouchem, który pod względem precyzji działania stanowi dla mnie wzór – w tej kwestii nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Dyskusyjna jest za to wygoda korzystania z interfejsu dotykowego w sytuacji, gdy siedzimy przy biurku – sięganie przed siebie nie jest najszybszym ani najwygodniejszym rozwiązaniem.

Samsung DP700A3D
Samsung DP700A3D

Z drugiej strony dotykowy ekran przydaje się, gdy np. przechodząc obok włączonego komputera, chcemy szybko sprawdzić np. najnowsze wydarzenia – dotknięcie odpowiedniego kafla jest wówczas znacznie wygodniejsze niż sięganie po myszkę.

Ekran to 23,6-calowy panel LED o natywnej rozdzielczości 1 920 × 1 080 i proporcjach 16:9. Warte podkreślenia są szerokie kąty widzenia. Producent deklaruje 170 stopni i nie jest daleki od prawdy – nawet pod bardzo dużym kątem obraz jest czytelny z poprawnym odwzorowaniem kolorów i, co istotne, sprawdza się to również w płaszczyźnie pionowej. Wadą jest błyszcząca powłoka ekranu - można się w nim przeglądać jak w lustrze, a odbicie bywa widoczne również podczas pracy.

Dwa w jednym

Samsung DP700A3D budzi mieszane uczucia. Jest świetnie wykonany, a wzornictwo stoi na najwyższym poziomie. Zastanawia jednak zastosowanie niezbyt wydajnego, twardego dysku i mocno przeciętnej karty graficznej, co przy cenie, która na polskim rynku mieści się w przedziale 5500-5600 zł, wydaje się irytującym niedopatrzeniem.

Z drugiej strony Samsung DP700A3D jest niesamowicie wygodny w codziennej eksploatacji. Wystarczy wyjąć go z pudełka i podłączyć zasilanie, a mnogość sposobów sterowania sprawia, że można korzystać z niego komfortowo w niemal każdej sytuacji.

Dodatkowym atutem, o którym warto pamiętać, jest wbudowany tuner TV, dzięki któremu Samsung DP700A3D jest nie tylko komputerem, ale też pełnoprawnym telewizorem.

[plus]wysoka jakość wykonania

[plus]wiele możliwości sterowania urządzeniem

[plus]tuner TV i obsługa pilotem

[plus]wysoki komfort codziennego użytkowania

[plus]niezłe głośniki

[plus]duże kąty widzenia

[minus]niewygodne rozmieszczenie portów USB 3.0

[minus]błyszcząca powłoka ekranu

[minus]wolny twardy dysk

[minus]niezbyt wydajna karta grafiki

[minus]cena

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)