Samsung RF511 - mistrz opłacalności? [test cz. 2]

Laptopy Samsunga goszczące dotychczas w naszej redakcji wyróżniały się wysoką kulturą pracy i niskimi temperaturami roboczymi. Czy kosztujący niecałe 2800 zł 15,6" RF511 z Core i7 i niezłym, dedykowanym GPU również wpisuje się w ten schemat? Jak długo działa na baterii i jakie ma osiągi? Czas na chwilę prawdy!

Samsung RF511
Samsung RF511
Jacek Klimkowicz

Laptopy Samsunga goszczące dotychczas w naszej redakcji wyróżniały się wysoką kulturą pracy i niskimi temperaturami roboczymi. Czy kosztujący niecałe 2800 zł 15,6" RF511 z Core i7 i niezłym, dedykowanym GPU również wpisuje się w ten schemat? Jak długo działa na baterii i jakie ma osiągi? Czas na chwilę prawdy!

Wydajność - kluczowe podzespoły

Procesor i karta graficzna

Samsung RF511-S04PL jest napędzany przez procesor Intel Core i7-2630QM. Każdy z 4 rdzeni ma nominalne taktowanie równe 2,0 GHz (maks. 2,9 GHz dzięki Turbo Boost 2.0) i jest w stanie przetwarzać 2 wątki (Hyper Threading). Oprócz nich układ ma zintegrowany GPU Intel HD Graphics 3000 oraz 6 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3.

C1
C1

Jednostka centralna obsługuje instrukcje wektorowe AVX, ma zaimplementowane rozkazy SSE z 4.2 włącznie, a także wspiera sprzętowo wirtualizację (Intel VT-x). TDP tej 32-nanometrowej jednostki Intel Core drugiej generacji wynosi 45 W.

G1
G1

Za przetwarzanie obrazu w sytuacjach niewymagających dużej wydajności odpowiada zintegrowany układ Intela. Cechuje się on obsługą API DirectX 10 oraz użytecznej dla wielu użytkowników technologii Quick Sync. Taktowanie GPU waha się od 650 MHz do 1,1 GHz w trybie Turbo Boost 2.0. Na jego potrzeby rezerwowana jest niewielka ilość pamięci RAM komputera.

G2
G2

W razie potrzeby dzięki technologii Nvidia Optimus jest uaktywniany dedykowany układ GeForce GT 540M z 1 GB pamięci DDR3 VRAM. Taktowania na poziomie 672 MHz (rdzeń), 1344 MHz (shadery) i 900 MHz (pamięć) są równe referencyjnym. Procesor ma 96 jednostek strumieniowych, obsługuje API DirectX 11 oraz technologie, takie jak CUDA, 3D Vision czy Optimus.

Pamięć RAM i dysk

Testowany egzemplarz zaopatrzono w pojedynczą, 4 GB kość DDR3-1333. Pracowała ona z opóźnieniami CL9-9-9-24 1T. Możliwa jest rozbudowa pamięci do 8 GB przy użyciu drugiej kości o takich parametrach.

C2
C2

Samsung RF511-S04PL miał zamontowany pojemny, 500 GB dysk Hitachi Travelstar 5K500 o prędkości obrotowej 5400 RPM. Nośnik miał 8 MB pamięci buforowej.

Wydajność w liczbach

Indeks wydajności systemu Windows 7

Według systemowego benchmarka Samsung RF511-S04PL zasłużył na wynik podstawowy równy 5,8 punktu. Biorąc pod uwagę ogólną wydajność sprzętu, można go uznać za dość adekwatny. Tego samego nie da się jednak powiedzieć o ocenach podsystemu pamięci, grafiki oraz dysku twardego.

WEI
WEI

Ten ostatni jest zdecydowanie wolniejszy, niż sugerowałaby to nota uzyskana w WEI. Pamięć za to jest zdecydowanie szybsza, ale jako że jest jej "tylko" 4 GB, system bezlitośnie zaniża punktację. Pomiar wydajności dla interfejsu Aero wykonywany na integrze Intela negatywnie rzutuje na wynik w tej sekcji.

SuperPI mod 1.5 XS

Czasy obliczania próbek mieszczą się w normie. Intel Core i7-2630QM zamknięty w stylowej obudowie świetnie daje sobie radę, deklasując konkurencję napędzaną przez układy AMD oraz większość procesorów Intel Core poprzedniej generacji.

PI
PI

Niemniej jednak rezultaty dla większych próbek są nieco gorsze niż w przypadku np. Asusa N55SF. Różnica między laptopami dla próbki 32M wynosi 16 sekund. Nie jest to wydajnościowa przepaść, ale nie da się ukryć, że RF511 pracuje wolniej.

7-Zip 9.20 64-bit

Samsung RF511-S04PL sprawnie radzi sobie z kompresją i dekompresją danych. W przypadku tej drugiej wąskim gardłem staje się wolny dysk, który nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości 8-wątkowego procesora.

W
W

Podobnie jak w przypadku SuperPI tutaj również laptop południowokoreańskiego producenta wypadł nieco gorzej niż konkurenci. Asus N55SF jest podczas dekompresji nawet 17% szybszy (4 wątki), a to już sporo.

CineBench R10 i R11.5

Z renderingiem Samsung RF511-S04PL również radzi sobie bardzo dobrze. Intel Core i7-2630QM to jeden z najszybszych mobilnych procesorów, więc wymagający użytkownicy z pewnością nie będą zawiedzeni. W testach jednowątkowych wyniki nie budzą zastrzeżeń i są porównywalne z uzyskiwanymi przez inne laptopy wyposażone w tę jednostkę centralną.

CB R10
CB R10

Sytuacja zmienia się, gdy spojrzymy na rezultaty uzyskane w sprawdzianach wielowątkowych. Są one co prawda wysokie, ale jednocześnie niższe niż typowe dla tej konfiguracji. Przykładowo Asus N53SN uzyskał 4,98 pts w CB R11.5, czyli o 10,1% więcej. W starszej wersji benchmarka różnica w teście x-CPU jest nieco mniejsza - N53SN jest ~8,5% szybszy.

CB R11.5
CB R11.5

Nic nie można za to zarzucić karcie graficznej. Nvidia GeForce GT 540M pracuje z pełną szybkością, uzyskując zadowalające wyniki, porównywalne z mid-range'ową konkurencją. Powodów do narzekania więc nie ma.

Geekbench 2.1.12, PC Mark Vantage i 7

Wydajność procesora i pamięci została wyceniona przez Geekbencha na 7013 punktów. Jest to wysoki wynik, znacznie lepszy od tego, który mogą wykręcić maszyny z CPU poprzedniej generacji. Nie odstaje również zbytnio od uzyskiwanych przez laptopy o analogicznych konfiguracjach.

GB
GB

Samsung RF511-S04PL nieźle wypadł również w benchmarkach Futuremarka. PC Mark Vantage podsumował laptop na 6379 punktów. Jest to dobry wynik, choć z pewnością mocno zaniżony przez wolny dysk twardy, od którego w znacznej mierze zależy komfort pracy na komputerze.

PCM7
PCM7

Blisko 2100 oczek zdobyte w PC Marku 7 powinno zadowolić nawet bardziej wymagających użytkowników.

3D Mark 2006, Vantage i 11

Samsung RF511-S04PL uzyskał następujące wyniki w benchmarkach badających wydajność w grach 3D:

We wszystkich przypadkach rzuca się w oczy niższa punktacja procesora lub zależnej od niego sekcji. Wydajność podsystemu graficznego nie odbiega natomiast od normy.

CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO Disk Benchmark 2.46

Zamontowany w testowanym Samsungu RF511 dysk Hitachi nie jest demonem szybkości. Średni czas dostępu do danych wyniósł w trakcie testów 18,6 ms.

ADB
ADB

Transfery liniowe co prawda przekroczyły nieznacznie 80 MB/s dla odczytu i zapisu, jednak to nie one na co dzień mają znaczenie dla wydajności systemu.

CDM
CDM

O wiele ważniejsze z praktycznego punktu widzenia tempo operacji na małych blokach danych jest dość niskie, co daje się odczuć podczas pracy.

Wydajność w praktyce

Codzienne użytkowanie

Samsung RF511 budzi dość mieszane uczucia. Z jednej strony ma wygodne urządzenia wejścia, dzięki którym pracuje się komfortowo. Jasny ekran częściowo niweluje refleksy pojawiające się na lustrzanej powierzchni i stabilnie trzyma pozycję niezależnie od czynników zewnętrznych. Kultura pracy również jest niezła jak na sprzęt z taką konfiguracją.

Z drugiej strony RF511-S04PL potrafi nieźle zirytować tempem działania. Rozbudowane aplikacje uruchamiają się dość powoli, a jeśli korzystają w trakcie pracy z dysku twardego, to ich prędkość działania również nie zachwyca. Moim zdaniem, w komplecie z Core i7 powinny być obowiązkowo montowane HDD 7200 RPM lub hybrydowe.

Gry

Jak zwykle wszystkie testy w grach przeprowadzono w natywnej (1366 x 768) rozdzielczości ekranu. Wyniki pomiarów dokonanych Frapsem są następujące:

  • DX 9, high – min. 10 FPS, średnio 19,932 FPS, maks. 34 FPS,
  • DX 10, high – min. 9 FPS, średnio 19,121 FPS, maks. 37 FPS,
  • DX 11, low – min. 9 FPS, średnio 16,352 FPS, maks. 24 FPS;

[*]Need For Speed: Shift – high, AAx4, AFx16 – min. 31 FPS, średnio 40,559 FPS, maks. 49 FPS;

[*]Risen – high, AFx16 – min. 16 FPS, średnio 24,534 FPS, maks. 45 FPS;

[*]World in Conflict – very high – min. 15 FPS, średnio 28,624 FPS, maks. 50 FPS.

[/list]

Jak widać w większości przypadków nie trzeba rezygnować z graficznych fajerwerków, by cieszyć się płynną rozgrywką. Niemniej jednak są tytuły, które w rozdzielczości HD działają płynnie co najwyżej na najniższych ustawieniach. Wśród testowanych były to Gothic 4 oraz Metro 2033 (tryb DX 11).

Hałas oraz ciepło

Podczas wykonywania zadań o ograniczonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową poziom hałasu emitowany przez Samsunga RF511 jest niski . Wentylator owszem, szumi prawie cały czas, jednak na tyle cicho, że w ciągu dnia jego odgłosy często nikną wśród szumów tła.

Wraz ze wzrostem obciążenia układ chłodzenia pracuje coraz intensywniej. Ostatecznie laptop staje się dość wyraźnie słyszalny, ale w żadnym wypadku nie irytuje i na pewno nie jest głośniejszy od innych konstrukcji o zbliżonej specyfikacji. Ba, wiele słabszych konstrukcji bardziej hałasuje (chociażby Toshiba Satellite P750-10R).

HWInfo
HWInfo

Pod obciążeniem obudowa Samsunga RF511 nagrzewa się głównie w okolicach kratek wentylacyjnych układu chłodzenia (lewy, górny róg patrząc z perspektywy użytkownika), zarówno po stronie wierzchniej (~38 stopni), jak i spodniej (~45 stopni). Pozostałe obszary są co najwyżej letnie - ich temperatura nie przekracza ciepłoty ludzkiego ciała.

Podczas obciążenia dławiony jest procesor. Taktowanie przy jednoczesnym ujeżdżaniu CPU i GPU w przypadku tego pierwszego jest ograniczane do 1,4 GHz. Winny jest prawdopodobnie zbyt słaby zasilacz (90 W; łączne TDP procesora i karty graficznej wynosi 80 W), ewentualnie Samsung mógł zaimplementować system, który ma nie dopuszczać do przegrzewania jednostki centralnej.

W laptopach konkurencji chipy zazwyczaj nie obniżają taktowania przed osiągnięciem 95 (a nawet więcej) stopni. Tutaj throttling zaczyna się w okolicach 80-85 stopni, a procesor obniża TDP do około 25 W i ThrottleStop tu nie pomaga. W przypadku GPU najwyższa odnotowana temperatura wyniosła 96 stopni, czyli dość dużo.

Przebiegi na akumulatorze

[block position="inside"]1560[/block]

Wyposażony w mocny procesor, ale stosunkowo mało pojemny akumulator Samsung RF511-S04PL ma akceptowalne czasy działania z dala od gniazdek z prądem. Na luzie (praca biurowa) wytrzymuje nieco ponad 5 godzin.

Intensywne katowanie YouTubem pozbawiło baterię energii po 3 godzinach i 13 minutach, natomiast zapętlony film w 720p był odtwarzany przez blisko 3 godziny. Najgorzej wypadł test klasyczny Battery Eatera, który wyczerpał akumulator już po 54 minutach.

Podsumowanie

Samsung RF511-S04PL kosztuje obecnie niewiele ponad 2700 zł. Za tę kwotę nabywca otrzymuje solidny i wydajny sprzęt, który bez problemu poradzi sobie z wymagającymi aplikacjami, pozwoli zrelaksować się przy najnowszych grach, ma bardzo wygodną klawiaturę, jasną matrycę i do tego jest nieźle wykonany. Również kultura pracy nie daje powodów do narzekań.

Nie jest to, rzecz jasna, laptop pozbawiony wad. Najpoważniejszą z nich jest w mojej ocenie niższa niż u konkurencji wydajność procesora, którego taktowanie pod obciążeniem spada poniżej wartości nominalnej. W praktyce jednak różnica w tempie działania jest trudna do zauważenia. Więcej powodów do narzekania daje wolny twardy dysk niż CPU.

Wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór dla laptopa Samsung RF511-S04PL
Wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór dla laptopa Samsung RF511-S04PL

Nie zachwyca również błyszcząca klapa, która szybko się brudzi i nie jest zbyt odporna na zarysowania. Niemniej jednak w tej cenie jest to jedna z najlepszych propozycji adresowanych do mobilnego użytkownika, w związku z czym Samsung RF511-S04PL otrzymuje wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór.

Samsung RF511-S04PL

[plus]jasna matryca [minus] mocne i równomierne podświetlenie LED

[plus]wysoka wydajność w aplikacjach i dobra w grach

[plus]bardzo dobra jakość wykonania

[plus]świetny stosunek jakości/wydajności do ceny

[plus]genialna klawiatura i więcej niż przyzwoity gładzik

[plus]2 sensownie umieszczone porty USB 3.0

[plus]dobra kultura pracy i dość niska ciepłota obudowy pod obciążeniem

[plus]niezła kamerka

[minus]przeciętna jakościowo błyszcząca matryca

[minus]błyszcząca, rysująca się klapa

[minus]wolny dysk twardy

[minus]gorsza niż u konkurencji wydajność procesora (przeciążony zasilacz)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikikomputerynews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.