SAT‑IP, czyli telewizja z satelity wpuszczona w Internet

SAT-IP w działaniu (fot. ses.com/satip)
SAT-IP w działaniu (fot. ses.com/satip)
Marcin Honkisz

13.07.2012 16:00, aktual.: 10.03.2022 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy projekt jednego z większych operatorów satelitarnych w Europie zapowiada się przełomowo. SES poinformowało wczoraj o pierwszym urządzeniu pracującym w standardzie SAT-IP, które uzyskało certyfikat.

Nowy projekt jednego z większych operatorów satelitarnych w Europie zapowiada się przełomowo. SES poinformowało wczoraj o pierwszym urządzeniu pracującym w standardzie SAT-IP, które uzyskało certyfikat.

SAT-IP to rewolucyjne rozwiązanie opracowane przez SES, operatora, który m.in. w Polsce znany jest jako właściciel satelity Astra (można z niego odebrać dużo ciekawych i niekodowanych kanałów). Nowy standard bardzo uprości odbiór telewizji satelitarnej, ale też bardzo skomplikuje KRRiT definicję odbiornika telewizyjnego…

SAT-IP to nowy system umożliwiający konwertowanie telewizyjnego sygnału satelitarnego do protokołu internetowego IP. Inne niż dotychczas będą konwerter oraz odbiornik sygnału z niego. Struktura sieci domowej przedstawiona jest na poniższej ilustracji.

Struktura SAT-IP (fot. ses.com/satip)
Struktura SAT-IP (fot. ses.com/satip)

Widać, że tuner satelitarny stanie się elementem domowej sieci internetowej. Udostępni przekaz telewizyjny na osobnym adresie IP, który to przekaz będzie dostępny na wszystkich urządzeniach podłączonych do tej sieci. Oznacza to, że telewizja satelitarna będzie bez problemu dostępna zarówno na smartfonach, tabletach, jak i... lodówkach. Warto zauważyć, że możliwa oczywiście będzie transmisja bezprzewodowa, przez WiFi.

Oficjalna prezentacja nowego rozwiązania dopiero za kilka miesięcy, bo na targach IBC w Amsterdamie od 7 do 11 września. Ale już teraz SES oficjalnie ogłosiło, że do sprzedaży trafi pierwszy konwerter w tym standardzie – Inverto MULTIBOX firmy Inverto Digital Labs.

Thomas Wrede, wiceprezes ds. systemów odbiorczych SES tak opowiada o nowym produkcie:

SAT-IP to milowy krok w odbiorze satelitarnym i uczyni go jeszcze bardziej konkurencyjnym w porównaniu z innymi sposobami odbioru. Dzięki SAT-IP możemy spełnić potrzeby konsumentów dotyczące obsługi wielu platform w domu z doskonałą jakością sygnału satelitarnego i różnorodnymi treściami. Telewizja satelitarna w dowolnym miejscu w domu, na urządzeniach typu tablet, smartfon, komputer lub Smart TV: to jest rewolucja SAT-IP. Duże zainteresowanie ze strony branży protokołem SAT-IP pokazuje, że jest to znaczący krok na drodze do interoperacyjności urządzeń, umożliwiając konwergencję telewizji na wielu platformach i zaspokajanie zmieniających się nawyków oglądania, w szczególności młodszej widowni. SES oferuje certyfikację urządzeń SAT-IP dla wszystkich producentów i zaprasza ich jako partnerów do udziału w tworzeniu tego nowego trybu odbioru.
Hmmm??? (fot. memegenerator.net)
Hmmm??? (fot. memegenerator.net)
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)