KRRiT kolejny raz powala mnie na kolana

KRRiT kolejny raz powala mnie na kolana11.03.2012 22:17
(fot. montaż krrit.gov.pl)
(fot. montaż krrit.gov.pl)
Marcin Honkisz

KRRiT przeprowadziła tzw. otwarte konsultacje w społeczeństwie na temat operatorów telewizji cyfrowej. Wyniki są interesujące, bo stoją w całkowitej opozycji do obecnego stanu rynku. Co jeszcze ciekawsze, w badaniu wzięło udział aż… 37 osób.

KRRiT przeprowadziła tzw. otwarte konsultacje w społeczeństwie na temat operatorów telewizji cyfrowej. Wyniki są interesujące, bo stoją w całkowitej opozycji do obecnego stanu rynku. Co jeszcze ciekawsze, w badaniu wzięło udział aż… 37 osób.

Właściwie nie wiem, co w badaniu jest bardziej interesujące. Czy temat, czy ilość respondentów. Wyniki można pobrać w postaci pliku PDF ze strony Krajowej Rady. 13-stronicowy dokument zawiera bardzo dokładny opis badania, cele, założenia oraz oczywiście wyniki. Przedstawione w postaci bardzo profesjonalnie wyglądających wykresów kołowych, z procentowym przedstawieniem wyników.

Dla mnie najciekawszy jest jeden akapit raportu:

W ramach konsultacji nadesłano 37 informacji od klientów operatorów w tym 2 nie na temat (1 informacja dotyczyła zawartości MUX, 2 kwestii technicznych związanych z dekoderami platform satelitarnych) – w konsultacjach wzięto pod uwagę 35 odpowiedzi na pytania. 25 respondentów udzieliło konkretnych odpowiedzi na pytania. Przy 10 wypowiedziach konieczna była analiza treści wypowiedzi respondenta w celu usystematyzowania odpowiedzi i przyporządkowania do konkretnego pytania. Niektóre z głosów w konsultacjach nie były odpowiedzią na wszystkie pytania, ale pewną deklaracją poparcia dla idei tv a la carte – w tym przypadku odpowiadały jedynie na 2 ostatnie pytania.

Trzeba przyznać, że KRRiT ma skuteczność zbierania informacji na poziomie OBOPu. W świetle takich informacji nie wiem, czy dalsza interpretacja wyników raportu ma większy sens…

Tak przy okazji
Tak przy okazji
Na polskim rynku funkcjonuje ok 400 operatorów kablowych obsługujących ok. 4,5 mln. klientów, jednak z usług 10 największych operatorów korzysta ponad 3,3 mln abonentów, co stanowi ok. 75% ogółu korzystających z usług operatorów kablowych. Dodatkowo z usług 4 platform satelitarnych korzysta ok. 6 mln abonentów. Oznacza to, że ponad 80% (ok. 10 mln) gospodarstw domowych uzyskuje dostęp do usług telewizyjnych za pośrednictwem operatorów rozprowadzających programy.

Nie mogłem się oprzeć pokusie i wziąłem kalkulator do ręki: wyniki raportu oparto o reprezentatywną grupę 0,00035 % użytkowników telewizji cyfrowej. Zakładając, że według KRRiT wyniki są rzetelne trzeba założyć, że każda z osób odpowiadających na pytania korzysta z usług 11,4 operatorów na raz.

Nie będę może wgłębiał się w tematykę konsultacji… Z oczywistych względów nie ma to większego sensu. Chciałem tylko pokazać mechanizmy działania KRRiT. I zastanawia mnie jedno – ile kosztowało przygotowanie takiego zestawienia. Obawiam się, że trochę więcej, niż 0,00035 % podatków każdego obywatela.

Źródło: krrit.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)