Scribd przechodzi na HTML5

Nie cichną głosy o początku końca technologi Flash w internecie, a kolejny popularny serwis ogłasza przejście na HTML5. Scribd, anglojęzyczny serwis do przechowywania i udostępniania dokumentów - od pdf-ów, przez dokumenty pakietu Office - przygotowuje się do zmiany swojego zaplecza technologicznego.

Scribd przechodzi na HTML5
Wojciech Usarzewicz

Nie cichną głosy o początku końca technologi Flash w internecie, a kolejny popularny serwis ogłasza przejście na HTML5. Scribd, anglojęzyczny serwis do przechowywania i udostępniania dokumentów - od pdf-ów, przez dokumenty pakietu Office - przygotowuje się do zmiany swojego zaplecza technologicznego.

Jared Friedman, CTO Scribd'a ogłosił tę informację na Web 2.0 Expo. Według Friedmana, główną przyczyną przejścia na HTML5 jest użyteczność nowej technologii, dzięki której użytkownicy mogą dostać bogaty i właśnie użyteczny interfejs do edycji i przeglądania dokumentów, który nie wymaga wyświetlania "przeglądarki w przeglądarce" - a tym właśnie jest stosowanie technologii Flash w serwisie Scribd. W testowej prezentacji zaprezentowanej przez Friedmana Scribd był w stanie wyświetlić renderowany ozdobną czcionką tekst wzbogacony o dodatkowe elementy graficzne, z możliwością ich dowolnej edycji i przeszukiwania.

Friedman nie ukrywa również, iż ważnym powodem do przejścia z Flasha na HTML5 jest możliwość sprawnego funkcjonowaniua Scribd'a na urządzeniach mobilnych, które w większości wypadków nie przepadają za technologią Adobe. A najważniejszymi aktualnie urządzeniami, o które toczy się wcale nie tania gra, są oczywiście produkty Apple - zarówno iPhone jak i iPad.

Tym sposobem Scribd zamierza dołączyć do grona aplikacji takich jak Google Docs czy Zoho, wprowadzających technologię HTML5 do powszechnego użytku. Czyżby Adobe powoli traciło nadzieję na uratowanie Flasha? Developerzy następcy ostatniego HTML'a o numerku 4 raczej nie ukrywają, iż celem "piątki" jest wyparcie przestarzałych technologii pokroju Flasha, czy nawet nowszego Silverlight od Microsoftu. Jeśli kolejne serwisy będą w ten sposób przechodzić na nową technologię, raczej nie powinno być problemów z przekazaniem Flasha do muzeum.

Źródło: WebMonkey

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.