Segregacja płciowa w koreańskim metrze

Władze stolicy Korei Południowej postanowiły wprowadzić specjalne wagony metra, w których będą mogły jeździć jedynie kobiety. W ten sposób dojdzie do segregacji pasażerów ze względu na płeć. Czemu ma służyć nowa organizacja zatłoczonego transportu publicznego?

fot. Flickr.com/Doo Ho Kim/lic. CC
fot. Flickr.com/Doo Ho Kim/lic. CC
Grzegorz Nowak

Władze stolicy Korei Południowej postanowiły wprowadzić specjalne wagony metra, w których będą mogły jeździć jedynie kobiety. W ten sposób dojdzie do segregacji pasażerów ze względu na płeć. Czemu ma służyć nowa organizacja zatłoczonego transportu publicznego?

Sieć metra w Seulu jest jedną z najbardziej zatłoczonych i najczęściej używanych na świecie. Z kilkunastu linii oraz ponad 300 stacji codziennie korzysta 6,4 miliona pasażerów. Niestety, jak w każdym zatłoczonym środku transportu publicznego dochodzi tam do przypadków molestowania seksualnego. W 2010 roku zanotowano 1192 takie przypadki, co oznacza prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z 671 z 2009 roku. W tym roku do końca lipca zgłoszono ponad 600 takich przypadków, więc nie zanosi się na poprawę sytuacji.

Biorąc pod uwagę ten rosnący problem, władze miejskie postanowiły wprowadzić segregację ze względu na płeć w czasie nocnych kursów metra. Już wcześniej próbowano tego typu rozwiązań, jednak okazały się nieskuteczne, ponieważ mężczyźni ignorowali zakazy i podróżowali niedozwolonymi wagonami. Tym razem w przestrzeganiu prawa mają pomóc ochroniarze dbający o wydzielone wagony.

Z uwagi na to, że segregacja dotyczy tylko nocnych przejazdów, zmiany nie będą dotyczyć podróżujących w godzinach szczytu. W innych krajach, w których wprowadzono tego typu segregację - np. w Japonii, Indiach, Indonezji czy Tajwanie - nie odnotowano znaczącego spadku przypadków przestępstw na tle seksualnym. Japończycy korzystają z tego rozwiązania od 2000 roku - na razie bez większych efektów.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.