Sennheiser CX 400BT: fantastyczny dźwięk, ale czy wart swojej ceny? (test)

Sennheiser to marka słynąca ze świetnej jakości dźwięku. Bezprzewodowe słuchawki douszne CX 400 BT są propozycją ze średniej półki w katalogu firmy. Czy z tej pozycji są zapewnić w stanie zapewnić wszystko, czego oczekiwaliby użytkownicy takiego sprzętu? Po kilku tygodniach użytkowania mam odpowiedź.

Sennheiser CX 400BT: fantastyczny dźwięk, ale czy wart swojej ceny? (test)
Źródło zdjęć: © wp.pl / Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński

Sennheiser CX 400BT to bezprzewodowe słuchawki douszne na Bluetooth. Zapewniają one bardzo wysoką jakość odtwarzania dźwięku i oferują dobre wytłumienie otoczenia, choć bez tzw. aktywnego tłumienia szumów (ANC - active noise cancelling). Do zestawu dołączone jest etui zapewniające bardzo szybkie ładowanie bezprzewodowe.

Wygoda użytkowania i obsługa

Same słuchawki mają dość ciekawy kształt i łatwo umieszcza się je w uszach (można je swobodnie przekręcać i są 4 rodzaje nakładek nausznych w zestawie). Obydwie słuchawki mają panel dotykowy, za który służy powierzchnia z logiem Sennheisera (S).

Obraz
© wp.pl / Jakub Krawczyński

Dotykowe panele reagują na cztery rodzaje interakcji: pojedyncze/podwójne/potrójne stuknięcie oraz przytrzymanie.

Wszystkie z tych funkcji można spersonalizować w aplikacji Sennheiser Smart Control i ustawić m.in. obsługę asystenta głosowego, przeskakiwanie do następnej/poprzedniej piosenki czy też pogłaśnianie/przyciszanie.

Obraz
© wp.pl / Jakub Krawczyński

Jak się sprawuje sterowanie dotykowe w słuchawkach CX 400BT? Po przyzwyczajeniu się do nietypowego profilu i kształtu tych słuchawek - zaskakująco świetnie! Panel za każdym razem rejestrował moje przyciśnięcia, a jednocześnie towarzyszył im subtelny dźwięk potwierdzający wykonywaną czynność.

Jakość dźwięku (muzyka) i rozmów

Producent użył tych samych 7 mm dynamicznych przetworników, co w zestawie z wyższej półki Momentum True Wireless 2 (które ma akurat aktywne tłumienie szumów). Dlatego też CX 400 BT brzmią świetnie, niczym produkt premium.

Obsługują Bluetooth 5.1, wraz z kodekami AAC, AptX i SBC. Z zakresem częstotliwości 5-21 kHz, potrafią wycisnąć z muzyki wszystkie należyte niuanse. Głębsze basy, jak z "The National Anthem" Radiohead, nie ulegają przesterowaniu, nawet przy wyższym poziomie głośności.

Obraz
© wp.pl / Jakub Krawczyński

Dynamika oraz tony średnie i wysokie także są bardzo wyraźnie wyeksponowane, co sprawia, że takie utwory, jak "Do You Like Me" Fugazi brzmią bardzo żyw(i)o(łowo). Jest to po prostu wysoka półka wśród muzycznych słuchawek dousznych i tyle - akurat to największa karta przetargowa tego sprzętu.

Z kolei rozczarowaniem może być to, że model CX 400 BT nie posiada technologii ANC (aktywna redukcja szumów). Na pocieszenie - pasywna redukcja szumów izoluje nasze uszy i tak całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o rozmowy głosowe, Sennheiser CX 400 BT sprawdzały się bardzo dobrze. Przede wszystkim świetnie słyszałem swoich rozmówców, jak również mogłem cieszyć się dobrym zasięgiem - nawet jeśli telefon zostawiłem w kącie i byłem na drugim końcu 50 m2 mieszkania.

Spytałem mojej mamy, jak brzmi mój głos - i była zdania, że nieco lepiej niż na trybie głośnomówiącym w telefonie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jeśli jesteśmy w hałaśliwym otoczeniu, to rozmowy stracą na komforcie.

Żywotność baterii i ładowanie

Sennheiser reklamuje, że słuchawki pozwalają na odtwarzanie muzyki do siedmiu godzin na jednym ładowaniu. W praktyce doszedłem do okolic 6:30 h, więc nie będę się czepiał, bo to nieduża rozbieżność.

Obraz
© wp.pl / Jakub Krawczyński

Etui do bezprzewodowego ładowania pozwala na dołożenie kolejnych 13 godzin. Czyli zestaw oferuje łącznie ok. 20 godzin odtwarzania, co jest wynikiem przyzwoitym, ale zdarza się, że i tańsza konkurencja daje więcej za mniej. Dodatkowa godzina odtwarzania to około 10-15 minut ładowania.

Etui jest bardzo małe i wygodne, łatwo schować je w kieszeń i jest wykonane w bardzo estetyczny, minimalistyczny sposób. Akcesorium ładujemy kablem USB-C i aby uzupełnić moc do pełna trzeba ok. 90 minut.

Dla kogo to słuchawki?

Sennheiser CX 400 BT to świetnie grające słuchawki z minimalistycznym, ale i oryginalnym wyglądem, który nie jest kolejnym klonem AirPodsów.

Obraz
© wp.pl / Jakub Krawczyński

Jakość odtwarzanej muzyki jest fantastyczna, świetnie sprawdza się panel dotykowy na słuchawkach. Są to także dobre słuchawki do rozmów głosoów. Z drugiej strony - czas pracy natomiast jest przeciętny i nie ma aktywnego tłumienia szumów ani możliwości szybkiego przytłumienia, aby móc z kimś porozmawiać. Nie możemy również sparować słuchawek z dwoma urządzeniami jednoczesnie. Nie są to duże mankamenty, ale wypada o nich wspomnieć.

Nominalna cena słuchawek Sennheiser CX 400 BT to ok. 800 zł i to trochę wysoko jak za produkt bez ANC i z 20h żywotnością. W chwili obecnej można je kupić za około 599 zł i to jest akurat przedział cenowy, w którym mogę je z całego serca polecić. Nie znajdziecie w tej półce cenowej nic, co będzie grać tak dobrze, jak CX 400 BT.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.