Sensacja archeologiczna. Znaleźli ruiny starożytnego miasta

Sensacja archeologiczna. Znaleźli ruiny starożytnego miasta
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | High Speed ​​Two Limited
Adam Gaafar

24.01.2022 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Archeolodzy odkryli wyjątkowo dobrze zachowane pozostałości osady z epoki żelaza, która rozrosła się w tętniącą życiem rzymską metropolię handlową. Miasto mieściło się na terenie dystryktu South Northamptonshire w Wielkiej Brytanii.

Znaleziska obejmują m.in. naczynia, studnie i ruiny budowli. Zespół składający się z ok. 80 specjalistów z Museum of London Archaeology (MOLA) odkrył także ponad 300 monet oraz pozostałości rzymskiej drogi o szerokości 10 m.

Niezwykłe znalezisko na trasie budowy

Prace w tym miejscu prowadzono z ramienia High Speed ​​Two Limited, firmy rządowej odpowiedzialnej za projekt nowej kolei dużych prędkości. Zgodnie z oczekiwaniami, na trasie budowy znajdowało się wiele antycznych artefaktów.

"Odkrycie tak dobrze zachowanej i dużej rzymskiej drogi, a także tak wielu wysokiej jakości znalezisk wiele mówi nam o ludziach, którzy tu żyli"- mówi kierownik budowy James West z projektu MOLA Headland Infrastructure, cytowany przez brytyjski dziennik The Independent.

Jak podają brytyjskie media, zespół spędził 12 miesięcy na wykopywaniu starożytnej osady w pobliżu wioski Chipping Warden, położonej ok. 130 km na północ od stolicy. Jest to jedno z ponad 100 stanowisk archeologicznych pomiędzy Londynem i Birmingham, badanych od 2018 r. Zdaniem ekspertów osada została założona ok. 400 roku p.n.e i rozrastała się w latach 300-400.

West opisuje odkrytą w tym miejscu drogę jako "dwujezdniową", co wskazuje, że metropolia rozwinęła się w główne centrum handlowe. Specjaliści podkreślają, że badacze wiedzieli o istnieniu osady w tym miejscu już w XVIII w. Archeolodzy nie spodziewali się jednak, że znajdą przedmioty, które zachowały się w tak dobrym stanie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także