Sieć LAN o przepustowości 2.5 i 5 Gbit/s nadejdzie szybciej niż się spodziewamy
Gigabitowe urządzenia sieciowe zastąpią nawet pięciokrotnie szybsze odpowiedniki. Co ciekawe, nowy standard transmisji nie będzie wymagał wymiany okablowania. Jak ma funkcjonować sieć w niedalekiej przyszłości?
Specyfikacja 802.3bz jest już faktem
Dzień zastąpienia wysłużonego standardu sieci LAN 1 Gbit/s był równie nieuchronny jak w przypadku jego poprzednika. Mało kto zmian spodziewał się jednak tak szybko i w takiej formie. Wszak przedsiębiorstwa mogą swobodnie budować sieci w oparciu o urządzenia o przepustowości 10 Gbit/s, choć decydują się na to rzadko.
Powodem są oczywiście ogromne koszty, związane tak z zakupem znacznie droższych produktów, jak z prowadzeniem na nowo całości okablowania. Zwrot z takiej inwestycji jest powolny i rzadko przekonuje do zmian. Wkrótce się to zmieni, gdyż organizacja IEEE (Instytut Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej) ogłosiła właśnie przyjęcie nowego standardu technicznego 802.3bz.
Tempo zmian zawdzięczamy krajom takim jak USA, gdzie szybko rosnący zasięg sieci pokroju gigabajtowego Google Fiber wymusza usprawnienia w transmisji. Problem dotyczy dziś w szczególności średnich i dużych przedsiębiorstw, lecz z czasem dotrze i do masowego odbiorcy. Ilość pobieranych przez Internet danych wciąż rośnie i nie ma co liczyć na odwrócenie się tego trendu.
Do 5 Gbit/s na odległość 100m
Najbardziej intrygująca w nadchodzącym standardzie jest jego kompatybilność z już istniejącym okablowaniem Cat5e oraz Cat6. W przeciwieństwie do (wymaganych przez sieć 10 Gbit/s) światłowodów lub kabli Cat6a/Cat7 oznacza to ogromne oszczędności i ułatwienie przejścia na nowy standard.
Maksymalna długość przewodu, na jaką prześlemy dane, wyniesie 100 m. W przypadku 2.5 Gbit/s wystarczy przewód Cat5e, z kolei 5 Gbit/s wymagać będzie zastosowania Cat6. Oba z nich są już od dawna dostępne w korzystnych cenach.
Nowe standardy transmisji są odpowiednio zmodyfikowaną technologią, wykorzystaną wcześniej do stworzenia wytycznych sieci 10 Gbit. Poza wyższą przepustowością zaoferuje ona również zwiększoną funkcjonalność, m.in. PoE w szeregu standardów (PoE, PoE+, UPoE), co ułatwi ustanawianie punktów dostępu WiFi.
IEEE przyjazne użytkownikom i środowisku naturalnemu
Zmiany z pewnością będą wymuszały wymianę urządzeń sieciowych, jednak wielokrotnie tańszą niż w przypadku dotychczasowego standardu 10 Gbit/s. W pierwszej kolejności w obliczu modernizacji staną firmy, dopiero później użytkownicy indywidualni. Dopiero zresztą wówczas, gdy nasze potrzeby i oferta dostawców sieci przekroczą magiczną gigabitową barierę.
Najnowsze osiągnięcie organizacji IEEE jest więc z całą pewnością innowacyjne i zapewni nam wszystkim w przyszłości mniej finansowo bolesną rozbudowę [url=http://balcerzak.gadzetomania.pl/58825,router-google-wifi[/url]. W kontekście przewodów może się to wydawać mało znaczące, ale skoro ułożyliśmy ich na świecie 70 mld metrów w ostatnich 15 latach – niech nam posłużą jeszcze w kolejnych.