Sieć LAN o przepustowości 2.5 i 5 Gbit/s nadejdzie szybciej niż się spodziewamy

Strona głównaSieć LAN o przepustowości 2.5 i 5 Gbit/s nadejdzie szybciej niż się spodziewamy
05.10.2016 10:25
Sieć LAN o przepustowości 2.5 i 5 Gbit/s nadejdzie szybciej niż się spodziewamy
Jarosław Balcerzak
Jarosław Balcerzak

Gigabitowe urządzenia sieciowe zastąpią nawet pięciokrotnie szybsze odpowiedniki. Co ciekawe, nowy standard transmisji nie będzie wymagał wymiany okablowania. Jak ma funkcjonować sieć w niedalekiej przyszłości?

Specyfikacja 802.3bz jest już faktem

Dzień zastąpienia wysłużonego standardu sieci LAN 1 Gbit/s był równie nieuchronny jak w przypadku jego poprzednika. Mało kto zmian spodziewał się jednak tak szybko i w takiej formie. Wszak przedsiębiorstwa mogą swobodnie budować sieci w oparciu o urządzenia o przepustowości 10 Gbit/s, choć decydują się na to rzadko.

Powodem są oczywiście ogromne koszty, związane tak z zakupem znacznie droższych produktów, jak z prowadzeniem na nowo całości okablowania. Zwrot z takiej inwestycji jest powolny i rzadko przekonuje do zmian. Wkrótce się to zmieni, gdyż organizacja IEEE (Instytut Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej) ogłosiła właśnie przyjęcie nowego standardu technicznego 802.3bz.

Tempo zmian zawdzięczamy krajom takim jak USA, gdzie szybko rosnący zasięg sieci pokroju gigabajtowego Google Fiber wymusza usprawnienia w transmisji. Problem dotyczy dziś w szczególności średnich i dużych przedsiębiorstw, lecz z czasem dotrze i do masowego odbiorcy. Ilość pobieranych przez Internet danych wciąż rośnie i nie ma co liczyć na odwrócenie się tego trendu.

398241726521032864

Do 5 Gbit/s na odległość 100m

Najbardziej intrygująca w nadchodzącym standardzie jest jego kompatybilność z już istniejącym okablowaniem Cat5e oraz Cat6. W przeciwieństwie do (wymaganych przez sieć 10 Gbit/s) światłowodów lub kabli Cat6a/Cat7 oznacza to ogromne oszczędności i ułatwienie przejścia na nowy standard.

Maksymalna długość przewodu, na jaką prześlemy dane, wyniesie 100 m. W przypadku 2.5 Gbit/s wystarczy przewód Cat5e, z kolei 5 Gbit/s wymagać będzie zastosowania Cat6. Oba z nich są już od dawna dostępne w korzystnych cenach.

Nowe standardy transmisji są odpowiednio zmodyfikowaną technologią, wykorzystaną wcześniej do stworzenia wytycznych sieci 10 Gbit. Poza wyższą przepustowością zaoferuje ona również zwiększoną funkcjonalność, m.in. PoE w szeregu standardów (PoE, PoE+, UPoE), co ułatwi ustanawianie punktów dostępu WiFi.

398241726521295008

IEEE przyjazne użytkownikom i środowisku naturalnemu

Zmiany z pewnością będą wymuszały wymianę urządzeń sieciowych, jednak wielokrotnie tańszą niż w przypadku dotychczasowego standardu 10 Gbit/s. W pierwszej kolejności w obliczu modernizacji staną firmy, dopiero później użytkownicy indywidualni. Dopiero zresztą wówczas, gdy nasze potrzeby i oferta dostawców sieci przekroczą magiczną gigabitową barierę.

Najnowsze osiągnięcie organizacji IEEE jest więc z całą pewnością innowacyjne i zapewni nam wszystkim w przyszłości mniej finansowo bolesną rozbudowę [url=http://balcerzak.gadzetomania.pl/58825,router-google-wifi[/url]. W kontekście przewodów może się to wydawać mało znaczące, ale skoro ułożyliśmy ich na świecie 70 mld metrów w ostatnich 15 latach – niech nam posłużą jeszcze w kolejnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)